Domain Yaşının SEO’ya Etkisi

Google, günümüzde insanlar tarafından en çok kullanılan arama motorudur. Google’ın eski yani yaşlı web sitelerine yeni web sitelerinden daha fazla değer verdiği bilinmektedir. Yani arama motoru optimizasyonlarında (kısaca SEO) Google sıralamalarında başarı elde etmek için kullandığınız domainin geçmişi ve yaşı çok önemlidir. Bunu sizlere örnekle açıklamak gerekirse çok eski zamanlarda kayıt edilmiş ve yaşı büyük eski bir domainin saygınlığı/otoritesi, yeni kayıt edilen bir domaine göre daha fazladır. Tabii ki şunu unutmamak gerekir, “O zaman ben yaşı büyük eski bir domain satın alayım, sonra istediğim kelimelerde en üst sıralarda çıkarım nasıl olsa..!” diye bir düşünce içerisine girmek kesinlikle yanlıştır.

Domain yaşının SEO’ya Etkisi

Yaşlı domainler yaşı kendi başına sıralamaya etki etmez, fakat özgün bir proje, dolgun ve kaliteli içerik ve kaliteli-otoriter saygın sitelerden alınan backlinkler (geri bağlantılar) ile birlikte yeni açılan bir web sitesine göre daha üst sıralarda çıkmanızı sağlar.

Özellikle rekabeti yüksek bazı kelimelerde Google ve diğer arama motorlarında yeni kayıt edilen ve açılan bir web sitesinin birden en üst sıraya yerleşmesi neredeyse hayaldir. Çünkü rekabet içinde olduğu web sitelerinin geçmişine bakıldığında çok daha köklü/eski olduğu ve mevcut sıralamasının değişmesinin de çok zor olduğu anlaşılır.

Rekabetin yoğun yani yüksek olduğu kelimelerde arama sonuçlarında üst sıralara çıkmak ve köklü yani eski taraih kayıtlı web sitelerini geçmek için mutlaka yaşı büyük bir domain kullanmalı ve sitenizin SEO’suna ve içeriğine uzunca bir zaman ayırmalısınız.

Bunun tam tersi rekabeti düşük yani az olan kelimelerde kullandığınız yaşı büyük bir domain ve sitenize diğer web sitelerinden sağladığınız kaliteli backlinkler sitenizin kısa bir süre içerisinde Google’da sıralamaya girmesini sağlayacaktır.

domain yaşının seoya etkisi

Domain Kayıt Süresinin SEO’ya Etkisi

Domain yaşının Seo’ya olan olumlu etkisinden bahsettik, ayrıca bunun yanında domain kayıt sürelerinin de SEO’ya olumlu etki ettiğini belirtmeliyiz.

Şöyle düşünün; yeni bir proje/websitesi kurmaya karar verdiniz ve domaininizi 1 senelik olarak kayıt ettiniz yani kiraladınız. Bu Google tarafından normal olarak karşılanır. Çünkü birçok domain başlarda 1 senelik olarak kiralanmakta, denenmekte ve aralarından bazıları başarısız olunca projelendirilemeden silinmektedir.

Fakat kiralayacağınız domaini 3-5 senelik veya daha uzun süreli şekilde kayıt ederseniz, Google tarafından bu domainin ileriye dönük bir proje için hazırlığına dair bir bilgi vermiş olursunuz ve o domaine bir site kurulduğu zaman mutlaka Google’ın dikkatini çeker.Doğal olarak bu da SEO yani Arama Motoru Optimizasyonu açısından oldukça olumlu bir etki oluşturabilir.

close button