Elektrik Nedir? Elektrik olmasaydı ne olurdu?

Elektrik Nedir?

1- Maddenin elektron, pozitron, proton vb. parçacıklarının hareketleriyle ortaya çıkan enerji türü.

2- Bu enerjinin gündelik hayatta kullanılan biçimi.

3- Bu enerjiden elde edilen aydınlanma .

4- Fiziğin, bu enerji ile oluşan olaylarını inceleyen kolu.

Elektrik, durağan ya da devingen yüklü parçacıkların yol açtığı fiziksel olgudur. Elektrik yükü, maddenin ana niteliklerinden biridir ve temel parçacıklardan kaynaklanır. Elektrik olgusunda rol oynayan temel parçacık yükü, Negatif işaretli olan elektrondur. Elektriksel olgular çok sayıda elektronun bir yerde birikmesiyle ya da bir yerden başka yere hareket etmesiyle ortaya çıkar. Elektrik olgusunda rol oynayan diğer parçacık yükü, Pozitif işaretli olan protondur. Elektrik yüklü cisimler mıknatıs gibidir: negatif ve pozitif yüklü cisimler birbirini çeker, ama aynı elektrikle yüklü olan iki cins birbirini iter. Elektrik insanoğluna, son derece kullanışlı bir enerji çeşidi sağlamıştır. Isınma, aydınlanma, haberleşme gibi amaçlarla, ayrıca makinelerde ve Elektronik alanında büyük ölçüde elektrikten yararlanılmaktadır.

Elektrik iki türdür. Statik elektrik ve Dinamik elektrik. Yaklaşık 2000 yıl kadar önce,Yunanlı bilgin Thales Kehribarın kumaş parçasına sürtülmesi ile küçük kıvılcımlar çıkardığını görmüştü. Statik elektrik ilk kez bu şekilde gözlemlendi.

Statik elektrik; durgun, pratik olarak iş yapmayan elektrik türüdür, kontrolsüz bir enerji şeklidir ve zaman zaman boşalmalar yapar.Yağmurlu havalarda bulutlar pozitif yüklü statik elektrikle dolarlar, yeryüzü negatif elektrik yüklü olduğu için, yüksek yerlerden bulutlara elektrik atlar buna yıldırım adı verilir.

Eğer bu elektrik atlaması buluttan buluta ise o zaman şimşek adını alır. Statik elektriğe; saçımıza sürdüğümüz tarakta, arabadan indiğimizde tuttuğumuz kapı kolunda, Televizyon ekranına elimizi sürdüğümüzde de rastlarız. Statik elektrik elde etmek için yapılan araca Van De Graaf jeneratörü adı verilir bu jeneratörle 20 milyon volt kadar statik elektrik elde edilebilir.


Elektrik olmasaydı ne olurdu?

1- Elektrik hayatımızda önemli yer teşkil etmektedir, günlük hayatımızı konu alacak olursak neredeyse bütün işlerimizi elektrikli aletlerle görmekteyiz. Teknoloji yüzyılında yaşadığımızdan dolayı enerji kaynağı mutlaka olmalıdır.

2- Elektrik olmasaydı geceleri evlerimizde ışık olmazdı.

3- Kullandığımız otomobiller ve fabrikalar iş göremez halde olurdu.

4- İletişim araçlarının kaynağı olmasıyla herhangi bir iletişim kuramazdık.

5- Uydular ve teknolojik aletlerin kullanımı olmazdı.

6- İnternet ve aracılığı ile çalışan aletler iş görmezdi.

7- Barajlardan su pompalanamazdı ve susuz kalırdık.

8- Tarım ve ürünleri yetiştirilmesi çok zor olurdu günümüzde elektrikli aletlerden yararlanılıyor.

close button