Erkan-ı Harbiye Vekaleti Nedir? Erkan-ı Harbiye Vekaleti ne zaman kaldırıldı?

Erkan-ı Harbiye Vekaleti Nedir? Erkan-ı Harbiye Vekaleti ne zaman kaldırıldı? Erkan-ı Harbiye Vekaleti neden kaldırıldı? Erkan-ı Harbiye Vekaleti’nin Kaldırılması

Erkan-ı Harbiye Vekaleti Nedir?

Erkan-ı Harbiye Vekaleti (Savaş Bakanlığı), Osmanlı Devleti’nde savaş işlerinden sorumlu olan bakanlıktı. Erkan-ı Harbiye Vekaleti için “SAVAŞ BAKANLIĞI” tanımı kullanılabilir. Erkan-ı Harbiye Vekaleti (Erkanı Harbiye Vekaletigünümüzdeki “Milli Savunma Bakanlığı” ile karşılaştırabiliriz.

Erkan-ı Harbiye Vekaleti’nin günümüzdeki Genelkurmay Başkanlığı’ndan farkı Bakanlar Kurulu üyesi olmasıydı.

Ancak daha sonra Ordunun siyasete müdahalesini engellemek amacıyla Bakanlar Kurulu dışında çıkarılarak Genelkurmay Başkanlığı olarak yeniden yapılandırıldı.Böylece ordunun siyasete müdahale etmesi engellendi. 

 Genelkurmay Başkanı Osmanlı Devleti’nde Savaş Bakanlığı yaparak Bakanların arasında gösterilirdi. Şuan askeri konumda yerini korumaktadır. O dönem Savaş Bakanlığı görevini üstlenen Genelkurmay Başkanı daha sonra siyasetten uzak durması için Bakanlıktan çıkartılmıştır.


Erkan-ı Harbiye Vekaleti ne zaman kaldırıldı? Erkan-ı Harbiye Vekaleti neden kaldırıldı?

Erkan-ı Harbiye Vekaleti3 Mart 1924’te kaldırılmıştır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 1 Mart 1924 tarihinde TBMM’ne hitap etmiş ülkenin güvencesi ve koruyucusu olan TÜRK ORDUSUNUN siyaset dışında tutulması gerektiğini ifade etmiştir. Meclisteki görüşmeler doğrultusunda 2 Mart 1924’de TBMM’ne Erkan-ı Harbiye Vekaleti’nin kaldırılması teklif edilmiştir. 

Ardından 3 Mart 1924 tarihindeki görüşmeler sonucunda Erkan-ı Harbiye Vekaleti kaldırılmıştır.

erkanı harbiye vekaleti, erkanı harbiye vekaleti neden kaldırıldı

  

close button