Fair Play Nedir?Fair Play Kuralları Nelerdir?

Fair Play Nedir?

Son yıllarda ismini çok sık duyduğunuz Fair Play, kelimelerden de anlaşılabileceği gibi genellikle spor terimleri içinde yer almaktadır. Zaten Fair Play tabirinin söylemleri ve yayılması yine spor alanında mümkün olmuştur. Fair Play terimini sık sık duyup anlamını net bilmiyorsanız ya da kendiniz de bilinçsizce kullanıyorsanız; eksik davranıyorsunuz demektir. Çünkü Fair Play sadece basit bir terim değil aynı zamanda da kendi kuralları olan bir bütündür.


Fair Play Kelime Anlamı:

Fair Play dilimize dürüst oyun şeklinde çevrilmiştir. Spor alanında kurallara uymaktan da öte bir davranış tarzını ifade eder. Karşı takıma ya da kişisel rakibinize karşı olan saygı, zarar vermeme özeni olarak tabir edilebilir. Oyunda rakipler asla bir düşman olarak görülmemeli; içinde bulunulan durumun sadece bir oyun olduğu kabul edilmelidir. Fair Play gerek oyun öncesinde gerek oyun sırasında gerekse oyun sonrasında hile, şiddet gibi kötü davranışlar sergilememeyi gerektirmektedir.


Fair Play Kuralları:

Fair Play, her ne kadar dürüst oyun şeklinde basitçe çevrilse de kendi içinde bazı kuralları kapsamaktadır. Oyunu kurallarına uygun oynamak ilk kural kabul edilir. Rakibi de oyunun bir parçası olarak görmek, şansı eşitliğini kabul etmek, kazanılması durumunda zaferi kötü şekilde kullanmamak, yenilme durumunda sonucu saygıyla karşılamak ve beraberinde kazananı tebrik etme centilmenliği Fair Play’in diğer kurallarıdır.

close button