French Press ile İyi Kahve Demlemenin İpuçları

Gerçek kahveseverlerin metrelerce uzaktan kokusunu alacağı mis gibi bir filtre kahve yapmak isteyenlere müjde! Bu yazıda size French Press kahve demleme aşamaları ve püf noktaları nelerdir adım adım anlattık.

French Press ile İyi Kahve Demleme

French Press ile Kahve Demleme Nasıl Yapılır?

1.Adım: Hangi kahveyi sevdiğinizi belirleyin.

Bir yudum alıp kahvenin geldiği bölgeyi anlamak ister miydiniz? Bunu yapmak çok zor ancak favori lezzetinizi belirlemek o kadar da zor değil. Yumuşaklık derecelerine göre hangi kahve türünü sevdiğinizi öğrenerek ilk adımı tamamlayabilirsiniz. Başka kahve türlerini de deneyerek yeni tatlara açık olmanızı öneririz elbette. Ancak günlük olarak demlediğiniz kahvelerinizi her zaman aynı yerden almaya özen gösterin.

2.Adım: Taze kahve çekirdekleri tercih edin.

Eğer kahve öğütme şansınız varsa her zaman çekirdek halinde kahve satın alın ve kahvenizi demlemeden dakikalar önce çekirdekleri çekerek taze taze kullanın. Ancak kahve öğütme makineniz yok ise damak tadınıza uyan kahve türünden çekilmiş kahvenizi kullanabilirsiniz. En taze kahveyi, çekirdekten el değirmeni ile çektiğinizde içebilirsiniz. Uzun vadede çok işinize yarayacak çekirdekleri kesme yerine kırma yöntemiyle ufalayan bir kahve değirmeni edinmenizi öneririz. Kahve satın aldığınız yerlere french press ile kahvenizi demleyeceğinizi söylemeniz halinde size, en uygun boyutlarda çekilmiş toz kahveniz hazırlanarak teslim edilecektir.

Doğru kahve satın almak kadar doğru muhafaza da önemlidir. Satın almış olduğunuz kahveleri hava almayacak kaplar içerisinde muhafaza ederek çok bekletmemeye özen gösterin. Küçük gramajlarda kahve satın alarak her daim taze ve lezzetli kahve tadını hissetmemiz mümkün.

3.Adım: Suyu hazırlayın.

İyi bir içecek hazırlama için ilk adım iyi bir su kullanmaktan geçiyor. Eğer günlük tüketiminizde musluk suyunu içmek için kullanmıyorsanız kahveniz için de kullanmamanız önerilir. Lezzetli su ile hazırlanan kahveler damağınızda daha kalıcı ve lezzetli bir tat bırakır. Kahvenin suyu ile ilgili bir diğer önemli nokta da doğru sıcaklıkta su kullanmaktır. Lezzetli bir kahve deneyimi için 93 derece su önerilir. Termometre kullanmak istemiyorsanız (ki muhtemelen istemezsiniz) kaynayan suyun altını kapattıktan sonra 1 dakika bekleyebilirsiniz. Eğer 93 dereceye hazırladığınız bir suyunuz varsa bu süreyi 30 saniyeye düşürebilirsiniz.

french press kahve yapimi

4.Adım: Ölçüyü elden bırakmayın.

Lezzetli bir kahve demleyebilmek için yalnızca lezzetli su ve kahve yetmez. Bu ürünleri ölçülü kullanabilmek ve demleme zamanını doğru ayarlayabilmek çok önemli bileşenlerdir. Kahve demleme ölçüleri 200 ml bardak (1 ölçü klasik su bardağı) suya 7 gram (1 ölçü yemek kaşığı) kahve olarak önerilir. 200ml su – 13gr kahve hesaplamasını daha ideal yapmak için basit bir mutfak terazisi edinebilirsiniz.

5.Adım: Su ve kahveyi French Press ile buluşturun.

Ve geldik heyecanla beklenen ana. French press içerisine ölçülü olarak kahve ve kaynayıp dinlendirilmiş suyun bir kısmını ekleyin. Yaklaşık 30 saniye kadar bekleyip kahve ve su karışımını bir kaşıkla hafifçe karıştırıp geri kalan suyu ilave edin. Ardından French Press’inizin pistonunu yukarı kaldırın ve kapağını kapatın. French press bekleme süresi 4 dakikadır. 4 dakikanın sonunda pistonu yavaşça aşağı kaydırın. Eğer daha sert bir içim istiyorsanız birkaç dakika daha bekleyebilirsiniz.

french press kahve nasıl yapılır

Kahve Demlerken Yapmamanız Gerekenler

  • French Press’inizi kahve ile kurumaya bırakmayın. Her kullanımdan sonra bekletmeden yıkayın. Tellerin arasına sıkışan ve kuruyan kahve kalıntıları olup olmadığını kontrol edin.
  • French Press kullanırken pistonu serçe indirmeyin.
  • Hiçbir zaman kaynamış suyu doğrudan kahvenin üzerine boşaltmayın. Bu, kahvenin yanmasına sebep olacaktır.
  • Kahve ve suyu koyduktan sonra pistonu bekletmeden indirip kahveyi sıkıştırmayın.
  • French Press içerisinde kahveyi çok bekletmeden tüketin. Yoksa içeride kahve tortusu ile birlikte acıyan kahve hem soğuk hem de lezzetsiz olacaktır.

Güne mis gibi kahve kokusu ile başlayıp dilediğiniz her an lezzetli kahveler demlemek için çeşitli boy ve stillerde French Press modellerini tercih edebilir, en güzel kahve hazırlama ürünlerini ÇiçekSepeti’nde bulabilirsiniz.

Bunun yanında en güzel nasıl çay demlenir adlı konumuzuda inceleyebilirsiniz.

close button