Gebelik Hesaplama Aracı ile Kaç Haftalık Hamile Olduğunuzu Öğrenin!

Son adet tarihinizin ilk gününü seçiniz:

Hamilelik tarihinizi hesaplamaya çalışırken kendinizi parmaklarınızla toplama, çıkarma, çarpma ve sayma yaparken buldunuz mu? Bebeğinizin ne zaman doğacağını tahmin etmek kafa karıştırıcı olabilir! Neyse ki, kullanışlı hamilelik bitiş tarihi hesaplayıcımız, bebeğinizin ne zaman doğacağını kolayca öğrenmenize yardımcı olabilir.

Hamilelik bitiş tarihi yani bebeğin doğum tarihi nasıl hesaplanır?

Bunun için birkaç yol var. Gebe kaldığınız günü biliyorsanız, bebeğinizin doğum tarihini bulmak için o günden itibaren 38 hafta sayabilirsiniz. (İnsan gebeliği yaklaşık 38 hafta sürer.)

Ancak çok az anne adayı tam olarak ne zaman hamile kaldıklarını bilir. Doğurganlık döneminde sadece bir kez seks (cinsel ilişki) yapmış olsanız bile, yumurtlamadığınız sürece o gün hamile kalamazsınız. Sperm, fallop tüplerinizin içinde beş güne kadar yaşayabilir. Yani, cinsel ilişkiye girdikten sonra bir yumurtayı serbest bırakmanız (yumurtlama) ve bekleyen bir sperm tarafından döllenmesi beş gün kadar sürebilir. İşte sperm ve yumurtanın döllendiği gün kadın birey hamile kalabilir.

Peki, gebe kalma günümi bilmiyorum, bebeğimin doğum tarihini nasıl hesaplayabiliirim?

Son Adet Döneminizin İlk Günü

Hamileliğin son tarihini hesaplamanın en yaygın yolu, son adet döneminizin (SAD) ilk gününden itibaren 40 haftayı saymaktır. Çoğu sağlık hizmeti veren kişi/kuruluş bunu böyle hesaplar.

Menstrüel döngü (adet) uzunluğunuz ortalama uzunluktaysa (28 gün), adet döngünüz muhtemelen gebe kalmadan yaklaşık iki hafta önce başlamıştır.

Bu, gebeliklerin neden 38 hafta yerine 40 hafta sürdüğünü açıklamaktadır.

Bu yöntem, adet döngünüzün gerçekte ne kadar sürdüğünü veya ne zaman hamile kaldığınızı düşündüğünüzü hesaba katmaz. Ancak genel olarak konuşursak, kadınlar genellikle adet döngüsü başladıktan yaklaşık iki hafta sonra yumurtlarlar. Ve kadınların son adetlerinin ne zaman başladığını yumurtladıkları günden daha fazla bilmeleri daha olasıdır.

Hamile Kalma Tarihi

Tam olarak ne zaman gebe kaldığınızı biliyorsanız – örneğin, bir yumurtlama tahmin kiti kullanıyorsanız veya yumurtlama belirtilerinizi takip ediyorsanız – gebe kalma tarihinize göre doğum yapma tarihinizi hesaplayabilirsiniz.

Not: Yine, mutlaka cinsel ilişkiye girdiğiniz gün hamile kalmazsınız.

Tüp Bebek Tedavisi Sonrası Gebelik Hesaplama

Tüp bebek yoluyla hamile kaldıysanız, tüp bebek transfer tarihinizi kullanarak son tarihinizi hesaplayabilirsiniz. 5. Gün embriyo transferiniz varsa, transfer tarihinizden itibaren 261 gün sayın. 3. Gün embriyo transferiniz varsa, 263 gün sayın. İn Vitro Fertilizasyon (In vitro fertilization)

Bebeğim daha önce veya daha sonra doğabilir mi?

Bebeğiniz ilk trimester ultrason taraması sırasında ölçülürse ve gebelik yaşına göre beklenenden çok daha büyük veya daha küçük bulunursa, sağlık uzmanınız doğum tarihinizi revize edebilir.

Bu, gebe kalma tarihini belirlemeyi zorlaştıran düzensiz bir adet döngüsü uzunluğuna sahipseniz daha olasıdır.

Sağlık uzmanınız, bebeğinizin ne kadar uzakta olduğunu belirlemek için bu ultrason muayenesi sırasında bebeğinizi ölçecek ve ardından size yeni bir doğum tarihi verecektir.

Unutmayın!

Bebeklerin sadece yüzde 4’ü tahmini doğum tarihlerinde doğar.

Tam gününde doğum yapma olasılığım nedir?

Elbette, bizim aracımızdan veya doktorunuzdan veya ebenizden yapılan bir doğum tarihi hesaplaması her zaman yaklaşıktır. 20 kadından sadece 1’i son gününde doğum yapıyor. Önceki veya sonraki iki hafta boyunca herhangi bir gün doğum yapma olasılığınız da o kadar yüksek.

Hamileliğin haftalarının, aylarının ve trimesterlerinin nasıl sayıldığı hakkında daha fazla bilgi ister misiniz? Hamilelik zamanlama çizelgemize bakın.


Bir hamilelikte, anne adayının son adet döneminin ilk gününden başlayarak yaklaşık 40 hafta vardır. Hamilelik genellikle Son Adet Dönemi (SAD) tarihine göre hesaplanır.

Gebelik hesaplama, son adet gördüğünüz tarihin ilk gününe göre yapılır. Gebelik hesaplama aracı ile sizde kaç haftalık hamile olduğunuzu ve tahmini doğum yapma tarihinizi öğrenebeilirsiniz. Hamileliğinizin hangi haftasında olduğunuzu, gebelik haftası hesaplama, tahmini doğum tarihi hesaplaması yukarıdaki ilgili yerleri doldurduğunuzda ve hamilelik hesaplamanızı yaptığınızda sizlere gösterilecektir.

Bebeğim kaç aylık hesaplamak istiyorsanız yukarıdaki hesaplama aracını doldurmanız yeterli.

Birçok hamile kadın, hamileliklerinin tam sayısını veya aylarını doğru bir şekilde sayma konusunda genellikle kafa karıştırır. İşte bir kişinin hamileliğini hesaplamayla ilgili birkaç yaygın sorunun yanıtları:

Kaç haftalık hamileyim?

Hamilelik hesaplama nasıl yapılır? Normal bir gebelik süresi yaklaşık olarak 9 ay ve 2 haftadır. Yani hamilelik 38 ile 40 hafta arası sürmektedir. Bu yüzden, doğum yapacağanız tarihi tahmin etmenin en iyi yolu, son adet döneminizin (SAT) ilk gününden itibaren 40 hafta veya 280 gün saymaktır.

Hamilelik hesaplama nasıl yapılır? Normal bir gebelik süresi yaklaşık olarak 9 ay ve 2 haftadır. Yani hamilelik 38 ile 40 hafta arası sürmektedir. Bu yüzden, doğum yapacağanız tarihi tahmin etmenin en iyi yolu, son adet döneminizin (SAT) ilk gününden itibaren 40 hafta veya 280 gün saymaktır.

Kaç haftalık hamile olduğunuzu hesaplamanın başka bir yolu, son adet döneminizin ilk gününden üç ay çıkarmak ve yedi gün eklemektir. Gebe kaldığını öğrendiğin tarih, hamileliğinin başladığı tarih değildir. Önemli olan döllenmenin başladığı süreçtir. Ancak unutmayın ki bir veya iki hafta önce veya sonra doğum yapmanız normaldir.

Eğer bebeğiniz 37.haftadan önce doğarsa bu erken doğum olarak adlandırılır.

kaç haftalık hamileyim

Gebelik Hesaplama Cetveli: Bebeğim Kaç Aylık?

Kaç Haftalık Hamileyim?Kaç Aylık Hamileyim?Hangi Trimester?
1 – 4 Haftalık Gebelik Kaç Aylık?1 Aylık1. Trimester
5 – 8 Haftalık Gebelik Kaç Aylık?2 Aylık1. Trimester
9 – 13 Haftalık Gebelik Kaç Aylık?3 Aylık1. Trimester
14 – 17 Haftalık Gebelik Kaç Aylık?4 Aylık2. Trimester
18 – 21 Haftalık Gebelik Kaç Aylık?5 Aylık2. Trimester
22 – 26 Haftalık Gebelik Kaç Aylık?6 Aylık2. Trimester
27 – 30 Haftalık Gebelik Kaç Aylık?7 Aylık3. Trimester
31 – 35 Haftalık Gebelik Kaç Aylık?8 Aylık3. Trimester
36 – 40 Haftalık Gebelik Kaç Aylık?9 Aylık3. Trimester

Hamilelik Haftası (Menstrüel Haftası): Hamile kalınmasından 2 hafta önce gerçekleşen son adet döneminin ilk günü başlar. Bu hafta doktorların çoğunun hamileliği değerlendirmek için kullandığı haftadır. Ortalama hamilelik süresi 40 haftadır.

Yumurtlama Haftası (Döllenme Haftası): Hamile kalınan gün başlar. Ortalama süresi 38 haftadır.

Trimester: Her trimester 13 hafta sürer. Bir hamilelikte 3 trimester vardır.

Takvim Ayı: Bir hamilelik ortalama 10 takvim ayı sürer. Her ayı 28 günden hesaplayarak, 280 güne denk gelir.

trimester dönemleri

Gebelik yaşı ve fetal yaş nedir?

Hamilelik sırasında bebeğin yaşını ölçmenin iki yolu vardır. Gebeliği takip etmek ve son adet tarihini hesaplamak için gebelik yaşı kullanılır.

Gebelik, gebe kalma tarihi ile doğum arasındaki veya bir kişinin haftalar içinde ne kadar süre hamile kaldığıdır. Gebelik yaşı, son adet döneminden (LMP) – son adetinizin ilk günü – hafta cinsinden mevcut tarihe kadar ölçülür.

Genel olarak, gebelikler 38 ila 42 hafta (veya yaklaşık 280 gün) arasında sürer. Bir bebek 37 haftadan önce doğarsa, prematüre bebek olarak kabul edilir.

Diğer ölçüm yöntemi ise fetal yaştır. Gebelik yaşı, bir gebeliğin haftalar içinde ne kadar ilerlediğini ölçerken, fetal yaş büyüyen bebeğin gerçek yaşıdır.

Son adet tarihinizi bilmiyorsanız veya adet düzensizliğiniz varsa ne olur?

Adet döngüsü düzenliyse ve adetler 28 günde bir gerçekleşirse, son tarih hesaplaması en iyi sonucu verir. Her ihtimale karşı, birinin düzensiz adet döngüsü varsa, o zaman SAD (Son Adet Tarihi) tarihini çözemeyebilir. Veya döngüsünün uzunluğu farklıysa, LMP’sinin ilk gününden itibaren hesaplama yapmak bize güvenebileceğimiz bir tarih vermeyebilir. Ancak anne adayının adet düzensizliği varsa son adet tarihini belirlemek gerçekten zor olabilir.

Ancak anne adayının ilk ultrasonu olan flört taraması bize bebeğin doğum tarihini doğru bir şekilde söyler. Sonografi uzmanı, hamileliğin ne kadar ilerlediğine dair tahmini bir fikir verecek olan Crown Rump Length’i gerçekleştirecektir.

Trimester nedir?

Hamilelik, her biri üç aylık üç aylık dönemlere bölünür. Hamilelik genellikle yaklaşık dokuz ay sürer ve her hamileliğin yaklaşık üç trimesteri vardır. Her üç aylık dönem, vücudun ve bebeğin geçirdiği kendi değişikliklere sahiptir.

İlk üç aylık dönem, hamileliğin başlangıcından annenin 13 hafta artı altı gün hamile kalana kadar sürer. İkinci üç aylık dönem, annenin 14 haftadan 27 haftaya ve altı günlük hamile olduğu zamana kadar sürer. Üçüncü üç aylık dönem, annenin 28 haftalık hamileliğinden bebeğini doğurana kadar sürer.

İlk trimesterde anne adayı genellikle hamile olmanın heyecanını yaşar ve önlem almaya başlar. Bazı yaşam tarzı değişiklikleri yapması gerekiyor. İkinci üç aylık dönemde, anne adayı vücudunun yaşadığı değişikliklere alıştığı için çok daha iyi hisseder. Sabah bulantısı gibi sorunlarla uğraşmak zorunda kalabilir. Üçüncü trimesterde, anne değişikliklerle başa çıkmak için ekstra enerjiye ihtiyaç duyar ve yorgun hissedebilir, ruh hali değişimleri yaşayabilir ve yorgunluk yaşayabilir.

Hamilelik ne kadar sürer – 36 hafta mı yoksa 40 hafta mı? İdeal dönem nedir ve nasıl belirlenir?

Hamileliğin süresi genellikle yaklaşık 40 haftadır. Çoğu kadın, LMP’lerinin ilk gününden itibaren 40 hafta sayar. Genellikle takvim aylarına ve kameri aylara göre değişir.

Hamileliğin normal süresi 37 ila 42 hafta arasında olabilir. Bir bebek bunun arasında herhangi bir zamanda gelebilir. Anne hamileliğinin 37. haftasından önce doğum yaparsa, bebek prematüre olabilir. Ayrıca prematüre bebekler ekstra bakım, beslenme ve dikkat gerektirir.

Tahmini Doğrum Tarihi ne kadar doğru?

Doğum tarihi, anne adayının ne zaman doğum yapacağının tahminidir. Bu sadece bir tahmindir ve çocuğunuzun doğumunun doğum tarihi ile tam olarak aynı tarihte gerçekleşmesi gerekli değildir. Bir bebeğin hamileliğin 37. haftası ile 42. haftası arasında gelmesi normaldir.


Kaynak:

https://indianexpress.com/article/parenting/health-fitness/how-to-calculate-pregnancy-in-weeks-months-5684656/

https://www.babycenter.com/0_how-pregnant-am-i-pregnancy-by-weeks-months-and-trimesters_10326878.bc

Gebelik nasıl hesaplanır?

Gebelik hesaplamak için son adet tarihinizi bilmeniz gerekir.

Gebelik hesaplama aracı ne işe yarar?

Girdiğiniz bilgilere göre bebeğinizin ne zaman doğacağını tahmin eder. Ancak bunun sadece bir tahmin olduğunu unutmayın. Kesin bilgi için doktorunuza başvrunuz.

Bebeğim kaç aylık nasıl öğrenebilirim?

Bebeğinizin kaç aylık olduğunu öğrenmek için gebelik hesaplama aracımızı kullanabilirsiniz.

close button