Göz Kaşıntısına ne iyi gelir? Gözlerde Kaşıntının Nedenleri nelerdir?

Gözlerde Kaşıntının Nedenleri Nelerdir?

Göz insan vücudundaki en hassas organlardan biridir. Dolayısıyla bu organlara biraz daha iyi bakmamız gerekiyor. Gözlerde oluşan kaşıntının pek çok nedeni olabilir. Genellikle neden alerjik reaksiyondur. Gözlerde kaşınma ile birlikte hapşırma ve göz çevresinde kızarıklık da olabilir. Burun tıkanıklığı ile burun akıntısı da görülebilir.

göz kaşntısı nedenleri ve tedavisi

Göz Kaşıntısına ne iyi gelir?

Gözlerde oluşan kaşıntı için bazı bitkisel çözümler uygulanabilir. Göz kaşıntısına bitkisel çözüm tedavisi uygulayacakların gözlerini çok fazla ovalamaması tavsiye edilir. Bu göz çevresinin ve içinin tahriş olmasına neden olabilir.

1. Soğuk kompres ve soğuk uygulamalar:

Gözlerde oluşan kaşıntı için en etkili çözümlerden biri soğuk komprestir. Kaşınan göz ve çevresi soğuk su ile yıkanabilir. Bunun yanında bir havlu ya da plastik bir torbaya buz küpleri konarak ve göz çevresine uygulayarak da tedavi uygulanabilir. Yaklaşık 5 dakika kadar bekletilmesi tavsiye edilir. Uygulamaya gün içerisinde birkaç kez devam edilebilir. Buz kesinlikle doğrudan uygulanmamalıdır. Bu göz çevresinin tahriş olmasına neden olabilir.

göz kaşntısı nedenleri ve tedavisi

2. Salatalık dilimleri:

Çoğumuzun bildiği gibi salatalık genel cilt bakımı ve sağlığı için kullanılır. Gözlerdeki kaşıntıyı gidermek için de salatalık kullanılabilir. Gözlerdeki tahrişin azaltılmasına yardımcı olurken aynı zamanda inflamasyonu da hafifletir. İki dilim salatalık kesilir ve yaklaşık 10 dakika boyunca buzlu soğuk suda bekletilir. Ardından göz kapaklarına yerleştirilir. 15 dakika kadar bu şekilde bekletilir. Kısa sürede kaşıntıyı alırken aynı zamanda rahatlatıcı etkisi ile olası ağrıları da dindirir.

göz kaşntısı nedenleri ve tedavisi

3. Çay poşetleri:

Çay, viral ve bakteriyel enfeksiyonlar ile mücadeleye yardımcı olan bioflavonoid içerir. Bu da etkin bir şekilde göz iltihabını azaltır. Nemli yeşil ya da siyah çay poşeti, birkaç dakika için etkilenen gözde bekletilebilir. İşlemin günde 5 ya da 6 kez tekrar edilmesi önerilir. Eğer gözlerde kaşıntı ile birlikte şişlik de varsa soğutulmuş çay poşeti konulması tavsiye edilir. Çay içerisinde bulunan tanen enzimi gözlerde oluşan şişlikleri indirirken kaşıntının da kısa sürede hafiflemesine yardımcı olur.

göz kaşntısı nedenleri ve tedavisi
close button