Güneş Takvimi Nedir? Güneş Takviminin Özellikleri

Güneş Takvimi Nedir? Güneş Takvimini Kimler Bulmuştur? Güneş Takviminin Özellikleri Nelerdir?

Güneş Takvimi Nedir?

Güneş Takvimi, ilk takvim Dünya’nın Güneş etrafında dönüşüne göre düzenlendi. Mısırlılar bir yılı 365 gün olarak hesapladılar ve on iki aya böldüler. Bir ayı da 30 gün kabul ettiler.

Mısır takvimi, günümüzde kullandığımız Miladi takvimin temelini oluşturmaktadır. Güneş esasına dayalı takvim İyonlar, Yunanlar ve Romalılar tarafından geliştirilmiştir. 

Roma İmparatoru Jullius Cesar (Jül Sezar) ve Papa XII. Gregor (Gregor) tarafından düzenlenerek günümüzdeki şeklini almıştır. Mısırlıların dışında Sümerliler, Çinliler, Türkler ve Araplar da ay ya da güneş yılı esasına dayanan takvimler geliştirmişlerdir.

Güneş takvimi, dünyanın Güneş’e göre dönme ekseninin açısını temel alan bir takvim türüdür (veya hareketli gök kürenin güneşe olan konumu ile eşdeğerdir). Dünyanın konumu (veya güneşin) hesaplanırken, ekinoks dikkate alınır, sonra mevsim zamanları belirlenir. Bu tip takvimler tropikal güneş takvimleri olarak adlandırılır.
NOT: Tarihte ilk Güneş Takvimini Mısırlılar, ilk AY Takvimini ise Sümerler oluşturmuşlardır.

güneş takvimi, güneş takvimi nedir

Tropik Güneş Takvimleri:

 1. Gregoryen Takvimi,
 2. Jülyen Takvimi,
 3. Bahá’í Takvimi,
 4. Coptic Takvimi,
 5. İran Takvimi,
 6. Malayalam Takvimi,
 7. Tamil Takvimi,
 8. Thai Güneş Takvimi

Bütün bu takvimlerde bir yıl 365 gündür, bazı seneler bir gün fazla olur, bu seneler artık yıl olarak adlandırılır.
Yıldızlara Göre Güneş Takvimleri; Dünyanın konumu sabit yıldızlara göre hesaplanır, sonra güneş her hangi bir ZODYAK takım yıldızının yakınında bulunduğu zaman belirlenir.
Bu tip takvimlere “yıldızlara göre güneş takvimi” denir. Yıldızlarla ilgili takvimin yılı, ortalama olarak bir takvim yılı kabul edilir. 
Hint Güneş Takvimi yıldızlara göre güneş takvimine bir örnektir. Genellikle 365 gün uzunluğundadır, fakat şimdi ve daha sonra fazladan bir gün ile artık yıl oluşur.


Güneş Takviminin Özellikleri Nelerdir?

Güneş Takviminin Özellikleri şunlardır:

 • Güneş Takvimi, Dünya’nın Güneş’e göre dönme ekseninin açısını temel alan bir takvim türüdür (veya hareketli gök kürenin güneşe olan konumu ile eşdeğerdir).
 • Güneş Takviminde bir yıl 365 gün sürmektedir.
 • Ekinoks tarihleri bulunmaktadır. (Ekinoks, Gündüz ile gecenin eşit olması durumudur. Yılda iki kez tekrarlanır – İlkbahar Ekinoksu ve Sonbahar Ekinoksu. 23 Eylül durumu: Kuzey ve Güney Yarım Küre, Güneş ışınları öğle vakti Ekvator’a 90°’lik açı ile düşer.)
 • Bir yılda dört mevsim gerçekleşmektedir.
 • Güneş’in günlük ve yıllık hareketlerine göre takvim belirlenmiştir.
close button