HTTPS Nedir? HTTPS Ayarları ve HTTPS Nasıl Yapılır?

HTTPS Nedir?

HTTPS, açılımıyla (Secure Hypertext Transfer Protocol) yani Türkçesiyle “güvenli hiper metin aktarım iletişim kuralı” anlamına gelmektedir. HTTPS esasen internet sitelerinin açılmasına yardımcı olan evrensel bir iletişim kuralı olan HTTP’nin SSL sertifikası eklenerek daha kullanışlı ve güvenilir hale getirilmiş şeklidir.

İnternetin kullanımının artmasıyla birlikte ortaya birçok farklı kullanıcı tehdidi de çıkmaya başladı. Siber korsanlar internet üzerinden kendilerine fayda sağlayacak girişimlere bulundu ve HTTP bu açıdan büyük bir güvenlik zafiyeti içeriyordu. Bu nedenle kullanıcıları daha güvenli kılması sağlanacak SSL protokolü meydana getirildi ve HTTP ile ilişkilendirildi.

Bir bağlantınız içerisinde HTTPS kullanıyorsanız şayet bunun anlamı sizin ve sizin bilgi gönderiminde bulunduğunuz internet sitesiyle bağlantınızın şifrelenerek gerçekleştirileceği ve kesinlikle hiçbir 3. kişinin bu bilgilere erişemeyeceği yönündedir. Yine de elbette bilgisayarınızın içerisinde yer alan herhangi bir zararlı yazılım yer alıyorsa o halde bilgilerinizin ele geçirilebilme ihtimali vardır.


HTTPS Ayarları

Standart bir internet kullanıcısı olarak sizin HTTPS için herhangi bir ayarlama işlemi yapmanıza kesinlikle ihtiyaç yoktur. Yine de kendi kullanmış olduğunuz web tarayıcınızdaki HTTPS kısmını ziyaret ederek buradan HTTPS ayarlarına dair ilgili seçeneklerden size en uygunu ile kişiselleştirme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.


HTTPS Nasıl Yapılır?

Bir web siteniz var ve bu web sitesi içerisinden eğer kullanıcılar size şifrelenmesi gereken önemli formlar gönderiyorsa o halde web siteniz için bir SSL sertifikası sahibi olmayı düşünebilirsiniz. Fakat web siteniz üzerinden kullanıcılar herhangi bir form işlemiyle uğraşmıyorsa böyle bir duruda SSL sertifikasına ihtiyaç duyulmaz.

HTTPS’i kendi web sitenize de uygulamanız için hizmetinizi satın aldığınız web firmasıyla iletişime geçmeli ve SSL sertifikası için sizden talep ettikleri aylık ücreti öğrenmeniz gerekir. Böylece sitenize en kolay ve basit yoldan bir SSL sertifikası kurulumu gerçekleştirebilirsiniz.

close button