John Dalton Kimdir? John Dalton’un atom teorisinin temel özellikleri nelerdir?

John Dalton Kimdir? John Dalton’un Hayatı:

John Dalton (Eaglesfield, Cumbria, 6 Eylül 1766 – Manchester, 27 Temmuz 1844) İngiltere’de doğmuş bir kimyager ve fizikçidir. Cumberland Cockermouth yakınlarındaki Eaglesfield adlı kasabada doğdu. En çok atom teorisi’ni savunması ve kendi adı verilen atom modeli ve onuruna bazen “Daltonizm” de denen renk körlüğü hakkında yaptığı araştırmalarla tanınır.

John Dalton, 19. yüzyılın başlarında atom konusunda ilk bilimsel yaklaşımı yapan atomcudur. John Dalton’a göre atomlar içleri dolu ve parçalanamayan berk kürelere benzemektedir. John Dalton, maddeleri çok küçük yapı taşlarının topluluğu halinde bulunduğu fikrini ileri sürdü.

John Dolton

1790 yılları civarında hukuk veya tıp okumayı planlıyordu fakat ailesi tarafından destek göremeyince 1793 yılına kadar Kendal’da kalmak zorunda kaldı. Daha sonra Manchester’a taşındı ve bilimsel bilgisinin çoğunu borçlu olduğu kör filozof John Gough sayesinde Manchester Akademisine matematik ve doğa felsefesi konularında öğretmen olarak atandı. Kolejin York’a taşındığı 1803 senesine kadar da bu pozisyonda kaldı. Daha sonra matematik ve kimya konularında özel ders vererek geçimini sağladı. 1800’lü yıllarda Dalton, her elementin kendine özgü bir atomun varlığını gösterdi. Ancak Dalton, atomların içi dolu ve bölünemez olduğu fikrindeydi. John Dalton, 27 temmuz 1844 tarihinde İngiltere’nin Manchester şehrinde hayatını kaybetti.


Dalton’un Atom Teorisi Olarak Ortaya Konulan Teorinin Temel Özellikleri:

– Tüm maddeler atomlardan yapılmıştır.
– Farklı cins atomlar farklı kütlelerdedir.
– Atom katı, sert, içi dolu küre şeklindedir.
– Bir elementin bütün atomları birbirinin aynıdır.
– Atomlar bölünemezdir.

close button