Kısırlık Nedir? İnsanlarda Kısırlığa Sebep Olan Faktörler Nelerdir?

İnsanlarda Kısırlığa Sebep Olan Faktörler Nelerdir?

Üreme, canlıların ortak özelliklerinden biridir. Üremenin sağlıklı ve verimli bir şekilde gelişmesi için canlı sağlığının korunması ve beslenme faaliyetlerinin de etkili olması gerekmektedir. Bu insanların hayatında da böyledir. İnsan sağlığının korunması, dengeli ve düzenli bir beslenme insanlarda üreme faaliyetlerinin daha sağlıklı olmasını sağlamaktadır.

İnsanlarda üremede sorun olması kısırlık hastalığının yaşanmasına neden olabilir. Kısır olma durumu kadın ya da erkek üreme hücrelerinin işlevsiz hale gelmesi anlamına gelmektedir. İnsanlarda kısırlığa neden olan birçok etken bulunabilir. Bunların birçoğu zararlı alışkanlıklardan ve beslenme yetersizliğinden kaynaklanır.

İnsanlarda kısırlığa neden olan faktörler:

  • Sigara, alkol, nargile gibi zararlı alışkanlıkların sürdürülmesidir.
  • Vücut geliştirici ilaçların çok sık kullanılmasıdır.
  • Bazı ilaçların kimyasal olarak yan etkilerinden kaynaklanmaktadır.
  • Cep telefonu, bilgisayar, tablet gibi radyasyonu yüksek cihazların sürekli kullanılması kısırlığa neden olabilmektedir.
  • Ev dekorasyonlarında kullanılan kimyasal ürünlerin doğrudan zarar vermesidir.
  • İnternet sağlayıcılarının bulunduğu ortamlarda bulunmak da zarar vermektedir.

Teknolojinin gelişmesi ve yaygınlaşması, radyasyonun çevreye yayılmasının daha kolay olmasına neden olmuştur. Radyosyon oranının günlük hayattaki artışı insan sağlığının zarar görmesine ve özellikle kısırlığın yaşanmasına neden olmaktadır. Kısırlığın yaşanması gelecek insan neslinin de olumsuz etkilenmesine neden olmaktadır. Bu nedenle kısırlığa neden olan etkenlerin önlenmesi, sağlıklı beslenmeye çok dikkat edilmesi gerekmektedir. Böylece kısırlıkla mücadele edilmiş olur.

close button