Korunumlu Kuvvet Nedir? Korunumsuz Kuvvet Nedir?

Korunumlu ve Korunumsuz Kuvvetler Nedir?

Kuvvetler genel olarak korunumlu ve korunumsuz kuvvetler olarak ikiye ayrılır.

Korunumlu Kuvvet:

Kuvvetin korunumlu olması yani Korunumlu Kuvvet, enerjinin korunumlu olması yada olmamasıyla ilgilidir. 

Eğer cisme uyguladığımız kuvvetin enerjisini daha sonra tekrardan herhangi bir kuvvet uygulamadan alabiliyorsak o zaman kuvvet korunumludur diyebiliriz. Aksi takdirde eğer uyguladığımız kuvveti tekrardan alamıyorsak kuvvet başka enerji çeşitlerine dönüştürülmüşse o zaman kuvvetin korunumsuz olduğunu söyleyebiliriz.

Korunumlu kuvvetler için örnek:

Korunumlu Kuvvet için Yerçekimi kuvveti gösterilebilir. Yerden aldığımız bir kütleyi bu kütle toplu iğne, taş parçası, kalem, tahta olabilir masamızın üzerine koymak için bir kuvvet uygularız yerçekimine karşı. Daha sonra Masamızın üstündeki kitleyi yere düşürmek için hafiften ittirmemiz yeterli olacaktır. 

Başka bir örnek: Bir yayı iki parmağınız ile sıkıştırdığınızı düşünün sıkıştırırken kuvvet harcarsınız fakat serbest bırakmanız için kuvvet harcamanıza gerek yoktur.


Korunumsuz Kuvvet:

Korunumlu olmayan kuvvetlere gelince yani Korunumsuz Kuvvetler hepimizin bildiği yada tahmin ettiğiniz gibi sürtünme kuvvetini söyleyebiliriz çünkü sürtünme kuvvetiyle yukarıdakilere bağlı bir örnek vereyim ayağınızı yere bastırarak sürttüğünüzü düşünelim belirli bir noktaya geldikten sonra ayağınızı serbest bırakınca siz hiç kuvvet harcamadan eski haline gelmesi lazım ki sürtünme kuvveti korunumlu olsun. 

Peki ayağınız eski haline geliyor mu? ( siz kuvvet uygulamadan ) tabki hayır. Ayağınızı sürterken harcadığınız enerji bi şekilde ısıya donütü ve ayakabınız bir miktar yıprandı. O nedenle sürtünme kuvveti korunumlu değildir diyebiliriz.

Korunumlu ve Korunumsuz Kuvvetler Nedir
close button