Kredi kartında CVC nedir?

Kart Doğrulama Kodu (İngilizce: Card Validation Code) veya CVC, yetkisiz bir kişinin hesap numaranızı ele geçirmesi durumunda kredi kartı ve bankamatik kartı sahiplerine ek güvenlik sağlayan bir numaradır.

CVC’ler, bir kişinin gerçek kartı elinde bulundurduğundan emin olmanın bir yoludur. CVC’nin yeri ve içerdiği rakamların sayısı kart türüne bağlı olarak değişir.
American Express: CVC, kartın önünde, sağ tarafta bulunan dört rakamdır.Discover, MasterCard, Visa ve Visa Electron: CVC, kartınızın arkasındaki imza çubuğunda görünen sayının son üç rakamıdır.

Kod, farklı şirketler tarafından farklı biçimlerde adlandırılmıştır. CVC Mastercard için geçerliyken cvv (İngilizce: Card Validation Value) Visa ile, CID (İngilizce: Card Identification Number) ise American Express ile kullanılmaktadır.


CVC2 nedir?

CVC2 kodunu sıkça duymuşsunuzdur genellikle internet üzerinden alışveriş yapanlar bu kodu daha iyi bilmektedirler.

CVC2 “3 haneli bir kod” dur.
Bu 3 haneden oluşan şifre sizin kredi kartı güvenlik kodunuzdur.

Kredi kartında CVC nedir? CVC2 nedir? CVC2 kodu kredi kartının neresindedir?

Şöyle ki İnternet üzerinden alışveriş yaparken bir başkasının sizin kredi kartınızı kullanıp alışveriş yapmasının engellenebilmesi ve kredi kartınızın güvenliğinin sağlanması için gerekli bir kod’dur. Kartınızın güvenliği için bu kodu kimseyle paylaşmamalısınız.
Günümüzde bankalar artık sadece CVC2 koduyla değil ekstra yöntemlerlede kredi kartlarının güvenliğini sağlamaktadırlar.

Örneğin: 3D Secure uygulaması bu uygulamalardan biridir. 5 Ekim 2001 tarihinden itibaren kredi kartı ile yapılan alışverişlerde CVC2 numarasının kullanılması zorunlu hale gelmiştir.

CVC2 güvenlik numarası banka tarafından kartın basımı sırasında, kredi kartı numarasının ve son kullanma tarihi’nin sadece bankanın bildiği bir yöntem şifrelenmesi ile oluşturulur. Bir alışveriş sırasında bu numaranın verilmesiyle o müşterinin bu karta fiziksel olarak sahip olduğu kabul edilmektedir.


Kredi kartımın CVC2 kodunu nerede bulabilirim?

CVC2 kodu kredi kartınızın arkasında imza bandı üzerinde bulunan rakamların son 3 hanesi sizin cvc2 kodunuz’dur.


Kredi kartının şifresi ile CVC2 kodu arasındaki fark nedir?

Kredi kartınızın şifresi kartınızla bizzat market veya dükkanlardan alışveriş yaptığınızda, kartınızdan para çekmek istediğinizde kart güvenliğiniz için kullanılan birşeyken. Cvc2 kodu internet üzerinden yapılan alışveriş ve ödemelerde kart güvenliğiniz için kullanılır. 

cvv numarası nedir
close button