Logaritma Özellikleri Nelerdir? Logaritma Kuralları Nelerdir?

Logaritma Özellikleri nelerdir? Logaritma özellikleri Nelerdir? Logaritmik İfadeler hakkında merak ettikleriniz ve bilmen gerekenlerin hepsi ve soru ipuçları ile bu yazıda!

Logoritma Nedir?

Logaritma konusunu anlamak için öncelikle üstel fonksiyon konusunu öğrenmeniz gerekir. Çünkü logaritma; üstel fonksiyonun tersine denir.

logaritma fonksiyonu

Logoritma Konu Anlatımı

Logoritma hakkında daha fazla bilgiyi EBA (Eğitim Bilişim Ağı) tarafından hazırlanan aşağıdaki videoda bulabilirsiniz.

Logaritma Özellikleri

Üslerle ilgili işlemlerde olduğu gibi Logaritmik ifadelerde de sadeleştirme ve denklem işlemlerinde işleri kolaylaştırmak için kullanabileceğiniz pek çok logaritma fonksiyonu özellikleri ve kuralları vardır. Logaritma konusu, özellikle okul sınavlarında ve üniversite sınavlarında öğrencilerin korkulu rüyası olmuş durumda. Ancak bazı temel kural ve özellikler ile logaritma sorularını kolaylıkla çözebilirsiniz.

logaritma özellikleri

Logaritma Kuralları

Logaritma sorularını çözerken kullanacağınız bazı kurallar vardır. Logaritma kuralları ile soruları çözümlerken daha kolay işlem yapabilirsiniz.

Kural 1: Tabanı 10 olan bir logaritma fonksiyonuna matematikte “bayağı logaritma fonksiyonu” adı veirlir. 10 tabanındaki logaritma fonksiyonu istenirse taban yazılmadan da direkt olarak belirtilebilir.

bayağı logaritma

Kural 2: Tabanı e (e=2,718281…) sayısı olan bir logaritma fonksiyonuna “doğal logaritma fonksiyonu” ismi verilir. e tabanındaki logaritma fonksiyonu, genellikle “Ln” fonksiyonu kullanılarak gösterilir. Yani, ln x gösterimi logex şeklindedir.

doğal logaritma

Kural 3: Negatif değerli sayıların logaritması yoktur.

Logaritma Soru Örnekleri

Logoritma sorularını çözerken yukarıdaki logoritma özellikleri kısmına bakmayı unutmayın!

Soru 1:

logaritma soru1

Soru 2:

logaritma soru2

Soru 3:

logaritma soru3

close button