Martı Jonathan Livingston Kitabı özeti, konusu, ana fikri, karekterleri ve kahramanları

Martı Jonathan Livingston Kitabının özeti nedir?

Martı Jonathan Livingston Kitabının konusu nedir?

Martı Jonathan Livingston Kitabının ana fikri nedir?

Martı Jonathan Livingston Kitabının karakterleri nedir?

Martı Jonathan Livingston Kitabının kahramanları nedir?

Martı Jonathan Livingston Kitabı

Martı Jonathan Livingston, Amerikalı yazar Richard Bach tarafından yazılmış, bir martının hayatını ve bize kendi sınırlarımızı aşabileceğimizi anlatan, insanlara ders vermek amacıyla yazılmış masal türünde bir kitaptır.

Martı Jonathan Livingston Kitap Hakkında:

Kitabın adı: Martı Jonathan Livingston Orijinal adı: Jonathan Livingston Seagull Kitabın yazarı: Richard Bach

Martı Jonathan Livingston Kitabı Ana fikri:  

Durum ve şartlar ne olursa olsun, kendimizi hiçbir zaman sınırlamamalıyız.İstediğimizde herşeyin üstesinden gelebililecek kapasiteye sahip olduğumuzu bilmeliyiz.

Martı Jonathan Livingston Kitabı Konusu:

Kitap, bir martının hayatını anlatmaktadır.Martı Jonathon LİVİNGSTON’un nasıl kendi sınırlarını aşarak yüksek uçma kabiliyetine ulaştığını anlatmaktadır . İstemenin başarmanın yarısı olduğunu anlatıyor.. Öğrenmenin sınırsızlığını çiziyor.


Martı Jonathan Livingston Kitabı Karakterleri (Kahramanları):

JONATHON LİVİNGSTON: Diğer martılardan çok farklıdır.Yiyecek için balıkçı teknelerini takip edip, birbirleriyle kavga eden martılar gibi davranmaz.Özgürlüğü ve uçuşun kutsallığına inanmaktadır.İstediği ve inandığı zaman sınırlarını aşabileceğini ispatlayan bir martıdır.
SULLİVİAN: Jon gibi sürüden dışlanmış bir martıdır. Dostluğa çok önem veren ve uçmayı Jon kadar iyi bilen seven bir martıdır.
FLETCHER: Fletcher uçmayı bir yerden bir yere gitmek anlamında olmadığını savunan bir martıdır.Bunu sivrisineklerin bile yaptığını düşünür. Bu yüzden Jon’un öğrencisi olur.
CHİANG: Çok yaşlı bir martıdır. Ölümü beklemektedir. Yaşlı olmasına rağmen çok hızlı uçabilmektedir. Jon’u eğiterek ona hızlı uçuşu öğretir.


Martı Jonathan Livingston Kitabı Özeti:

Jonathan bir martı sürüsünde yaşayan fakat diğer martılardan farklı hareket eden bir martıdır. Diğer martılar gibi teknelerin arkasından yiyecek savaşı yapmayan, bütün zamanını uçmaya ayıran bir martıdır. Bu düşüncesinden anne ve babası çok rahatsız olurlar.Bu sebeple Jon uçma ile ilgili fikirlerini açığa vurmak istemez.

Bir gün Jon uçma eğitimi için sürüden ayrılır.Çok hızlı uçuşlar ve dönüşleri dener. Başaramayınca sürüye katılmayı ve onlar gibi davranmaya karar verir.Bu sırada gece olmuştur.Birden aklına martıların gece uçuş yapamayacağı gelir.Kendi sınırlarını aşmaya ve özgür olmaya karar verir. Sürü yaşamına katılmaktan vazgeçer.Bütün martlara bunu anlatmak ister.Sürüye katılabilmek için uçar.Sürü bölgesine geldiğinde martı kurultayının kurulduğunu görür ve “özgür olabiliriz, uçmayı öğrenebiliriz” diye bağırır.

Yaşlı kurultay başkanı Jon’u lanetleyerek sürüden dışlar. Jon uçarak kayaların çok ötesine gider.Orada uçmayı çok iyi öğrenir, birçok hüner kazanır. Daha sonra kendisi gibi dışlanan martı Sullivan ve Chiang ile tanışır.Onlar çok daha iyi uçabilmektedirler.Chiang çok yaşlı ve tecrübelidir.Jon Chiang’dan çok sey öğrenir. Daha sonra Chiang cennete uçmayı başarır.

Jon özgürlüğün tadını ve onlara uçmayı öğretebilmek için sürüsüne dönmeye kara verir. Süllivan buna karşı çıkar.Kendisini dışlayanların yanına gitmemesini ister. Fakat Jon bir şeyin farkındadır.”Eğer benim dışlandığım gün birisi bana bunları öğretseydi;şimdi çok daha ötelerde olacaktım” der. Jon sürü bölgesine döner ve orada uçmak isteyen martılara ders verir.Hergün uçmak isteyen martı sayısı artmaktadır.

Öğrencisi Fletcher Jon gibi düşünen ve sürüden dışlanan bir ögrencisidir. Sürüden nefret eder. Fletcher, sürü bölgesine bir gün dalış yapar. Önüne uçmaya yeni başlayan yavru bir martı çıkar.Anında takla atarak kayaların üstüne yönelir.

Bütün martılar öldüğünü zanneder. Fakat hayatta kalıp bu uçuşu başarabilmiştir. Daha sonra niyetinden vazgeçer. Jon ona yeni ve genç bir öğretmen olduğunu söyler.Sınır olmadığını ve özgürlüğün tadını diğer martılara öğretmesini ister ve gözden kaybolur.

Martı Jonathan Livingston Kitabı özeti, konusu, ana fikri, karekterleri ve kahramanları
close button