Maydanoz Nedir? Maydanozun Faydaları Nelerdir?

Maydanoz nedir, maydanozun sağlığa faydaları nelerdir gibi sorular insanlar tarafından merak edilmekte. Yıllardır hem yemeklerimize lezzet katan hem de hastalıkların tedavisinde kullanılan bir bitkidir maydanoz.

maydanoz nedir faydaları

Maydanoz Nedir?

Maydanoz, mutfaklarda yemeklere lezzet katan bir bitki olmasının yanı sıra hem geleneksel hem de modern tıpta hazımsızlık, kabızlık, adet görme, ödem atma ve safra taşı sorunlarında sıkça kullanılmaktadır. Hem yapraklarından hem de köklerinden faydalanabildiğimiz maydanoz, içerdiği mineral ve vitaminler sayesinde cilt bakımında da kullanılmaktadır. Maydanoz içerisinde A,C,K vitaminlerinin yanı sıra demir, folat ve kalsiyum yönünden de zengindir.

Maydanozun Faydaları Nelerdir?

Diğer pek çok bitkide olduğu gibi maydanoz da insan sağlığı açısından pek çok konuda yardımcı fayda sağlar. Maydanoz içinde bulunan antioksidan ve güçlü yağ bileşikleri bağışıklık sistemine yardımcı olup tümörün büyümesini yavaşlatarak kanser tedavisinde fayda sağlar. Özellikle cilt kanseri konusunda faydalıdır.

Taze yeşil bir maydanoz, bir B vitamini olan folat içermektedir. Folat kalp sağlığının korunmasına yardımcı olur. Canlı vücudunda bulunan kan içerisindeki bir amino asit türevi olan homosisteini dönüştürerek daha zararsız bir hale getirebilmek için folat denen maddeye ihtiyacımız vardır. İşte maydanoz da folat yönünden zengin bir besindir.

Ağır yemeklerden sonra veya yanı sıra yenen taze maydanoz sindirimi kolaylaştırır ve şişkinliği azaltır. Kabızlık, hazımsızlık ve mide bulantısını geçirme konusunda sindirime yardımcı olur.

Maydanoz vücutta biriken ödemi atma konusunda başarılı bir bitkidir. Böylece böbreklerin yükünü azaltarak böbrek sağlığını korumaya yardımcı olur.

Günlük Maydanozu tüketerek göz sağlığı için gerekli olan beta karoten ve A vitaminini almış olursunuz. Beta karoten göz içerisindeki retina ve korneayı korur. A vitamini ise Ultraviyole ışınlarına karşı korur.

close button