Mesir Macunu Nedir? Masir Macununun Faydaları Nelerdir?

Mesir Macunu Nedir?

Mesir Macunu, Mesir Bayramı’nda Manisa’da Sultan Camii’nin minarelerinden atılarak halka dağıtılan macun. Manisa Bimarhanesi’nin (akıl hastalıkları hastanesi) ilk başhekimi olan ve Merkez Efendi adıyla tanınan Musa bin Muslihiddin bin Kılıç, Manisa’ya gelmeden önce Denizli’de yaşıyor ve burada 41 çeşit maddeden meydana gelen macunu hastalarına ilâç olarak veriyordu. Bu işe Manisa’ya gelince de devam etti. Macun, önceleri para karşılığında veriliyordu. İstek, giderek artınca bimarhanenin yakınındaki Sultan Camii’nin minarelerinden halka lokmalar hâlinde atılmaya başlandı. 15 Nisan 1539’dan sonra bu olay her yıl yinelenerek gelenek hâlini aldı. Macun dağıtımına 1926-1952 arası ara verilmişse de 1952’de serbest bırakılmıştır.

MESİR BAYRAMI: Manisa’da her yıl 15 Nisan’da düzenlenen şenlik. Mesir Bayramı, günümüzde bir eğlence niteliği almış olmasına karşın, eski Anadolu ve Sümer inançlarının değişmiş, başkalaşmış bir uzantısı olarak kabul edilmektedir. Bu eski inanca göre, Bitkiler Tanrısı Adonis, avlanırken bir domuz tarafından öldürüldü. Kanı ve gövdesi toprağa karıştı. Adonis’teki üretici güçten dolayı topraktan sayısız bitkiler yetişti. Eski Anadolu kavimleri, her bahar, Bitkiler Tanrısı adına şenlikler düzenler ve birçok derde şifa olacağına inandıkları macunlardan yerlerdi. Tektanrılı dinlerden sonra da bu gelenek günümüze kadar devam etmiştir.

Mesir macunu 41 değişik baharattan oluşmaktadır:

ANASON: İştah açıcı ve karminatif olarak kullanılır. Karminatif etki barsaklardaki fermantasyona engel olmasından ileri gelir.

HİNDİSTAN CEVİZİ ve BEŞBASE: Kaynatılmış suyu mide ağrılarına iyi gelir. Etkisi bileşimdeki uçucu yağlardan ileri gelir.

ÇİVİT: Halk arasında kabakulak ve pnömonide iyi gelir. Bebeklerin ağız mukozasındaki ağrılı yaraların tedavisinde kullanılır.

ÇÖPÇİNİ: Kökünün kaynatılmış suyu ekzemede kullanılır. Bileşimindeki tanenden dolayı astrenjan etkisi vardır.

ÇÖREK OTU: Gaz söktürücü olarak kullanılır.

DARFÜLFÜL: Bedeni ısıtıcı ve öksürük kesici olarak kullanılır

HARDAL TOHUMU: İştah açıcı ve mideyi yatıştırıcı olarak toz halinde kullanılır. Cilt hastalıklarında iltihabı ve ağrı giderici etkisi vardır.

HAVLİCAN: Öksürük kesici ve ağız kokusu giderici olarak kullanılır. Sindirimi kolaylaştırır, gazı dağıtır, balgamı giderir.

HİYARŞENBE: Mushil olarak kullanılmaktadır. Bileşiminde antrekion türevi vardır.

KAKULE: Lezzet verici , gaz söktürücü, iştah açıcı olarak kullanılır.

KARABİBER: Öksürük kesici, uyarıcı ve baharat olarak kullanılmaktadır.

KARANFİL: Ağız kokusu giderici, diş çürüklerinde ve ağrılarında kullanılır. Bileşimindeki karanfil esansı antiseptik ve ağrı gidericidir.

KEBABE: İdrar ve solunum yolları antiseptiği olarak kullanılır.

KİMYON: Baharat, gaz söktürücü, iştah açıcı ve terletici olarak kullanılır.

Mesir Macunu Nedir

Mesir macunun asıl kullanımında bulunan baharat çeşitlerinin bir kısmının doğada artık bulunmuyor olması nedeni ile mevcut baharatlar ile bu işlem yürütülmektedir. İşte kullanılan diğer baharat çeşitleri;
Yenibahar, Zencefil, Galanya, Krem tartar, Kişniş, Havlıcan, Anason, Sakız, Safran, Tarçın, Udülkahr, Hardal, Misrafi, İksir, Meyan Kökü, Kalemi barit, Tiryak, Sarı helile, Kara helile, Raziyane, Zerdecub


Mesir Macunun Faydaları Nelerdir?

İştah açıcı; gaz giderici, kuvvet verici, idrar yaptırıcı, yorgunluk giderici, hormonları hareket ettirici etkileri vardır. Bunların yanı sıra zehirli hayvan sokmalarına karşın bir etkisi de mevcuttur.

 • Kolesterol ve hipertansiyonu düzenler, vücuttaki şekeri dengeler.
 • Mide rahatsızlıklarında etkilidir, hazmı kolaylaştırır, mide ve bağırsaktaki mikropları öldürür, gaz birikmesine engel olur ve kabızlığı giderir. Mide ekşimesi ve yanmasına iyi gelir.
 • Grip, nezle, anjin, sinüzit ve soğuk algınlığına faydalıdır.
 • İdrar söktürür, böbrekteki kum ve taşların dökülmesine yardımcı olur.
 • Astım bronşit ve nefes darlığına faydalıdır. Öksürüğü anında keser, balgam sökmeye birebir faydalıdır.
 • Akciğer ve karaciğer hastalıklarına iyi gelir.
 • Bel gevşekliğini giderir, beli sıkar, çocukların gelişmesinde ve beslenmesinde eşsiz bir besin kaynağıdır, çacukların altını ıslatmasını önler.
 • Erkeklerde cinsel gücü arttırır, prostata faydalıdır.
 • Vücut kilosunu dengeler, baş ve migren ağrılarına iyi gelir.
 • Kireçlenme ve romatizmal hastalıklara iyi gelir.
 • Vücudun bütün sinirlerini yumuşatır, vücut yorgunluğunu giderir, el ayak titremelerine ve felçlere faydalıdır.
 • Sırt ve bel ağrılarında ve siyatik romatizmada faydalıdır. Vücutta dolaşan kanın kılcal damarında rahat dolaşmasını sağlar.
 • Bütün vücuda kuvvet, direnç ve kalbe ferahlık verir.
 • Mide bulantısını önler ve kadınların sütünü arttırır. Adet hallerini düzene sokar.
 • Hafızayı kuvvetlendirir, dikkati arttırır.
close button