Perde kaç derecede yıkanır? Perde kaç derecede yıkanmalı?

Çamaşır makinesinde perdeleri yıkarken perde kaç derecede yıkanır gibi sorular aklınıza gelebilir. Haziran ayı bahar temizliğinizi ve evinizdeki perdeleri yıkamak gibi son rötuşları bitirmek için mükemmel bir aydır. İşte perde yıkarken işinize yarayacak ipuçları.

Çamaşır makinesinde perde yıkamak: ipuçları ve püf noktaları

Perdelerinizi çamaşır makinesine koymadan önce hangi malzemeden yapıldığını belirlemeniz gerekir. Aslında tüm kumaşlar bu tür yıkamalar için uygun değildir.

Çoğu durumda evlerimizde bulunan perdeler keten, ipek, pamuk veya diğer sentetik kumaşlardan yapılır.

Perdelerin hangi malzemeden yapıldığının tespiti bize sadece çamaşır makinesinde gerçekten yıkanıp yıkanamayacağını söylemekle kalmaz, aynı zamanda ayarlamamız gereken devir sıcaklığını da belirler.

Programı başlatmadan önce, göz önünde bulundurulması gereken son bir şey daha var: Çamaşır makinesinde çıkıp perdelerin mahvolmalarını önlemek için perde kancalarını çıkardığınızdan emin olun.

Çamaşır makinesinde perde yıkama: sıcaklık, sıkma ve kurutma

Ön işlemler bittiğinde ve tamamlandığında, perdelerin aşırı kırışmasını önlemek için makineye aşırı yüklenmemeye dikkat ederek tamburu yüklemeye hazır hale getirin. Yıkanacak perdeler renkli ise mutlaka renk tutucu takınız.

Çamaşır makinesinin perde yıkamak için özel bir programı varsa, bu özelliği etiketteki talimatları ve diğer ek talimatları izleyerek kullanın; çamaşır makineniz bu özelliğe sahip değilse, pamuklu perdeleri hassas bir döngüde 30° ‘de döndürerek kurutucuyu 600’e ayarlayarak yıkamanızı öneririz. Program tamamlandığında, perdelerinizi asarak kurutun, aşırı kırışıklıkları önleyin ve perdenize özen gösterin.

Beyaz perdeler 40 ° ‘de, şeffaf sentetik örtüler 30 °’ de yıkanmalıdır; keten ve ipek perdeler bu kuralın istisnasıdır, daha narin kumaşlar olduğundan, bu şekilde işlem görmeleri gerekir.

perdeler kaç derecede yıkanır ve nasıl yıkanır

Çamaşır makinesinde ipek perdeler nasıl yıkanır: faydalı ipuçları

İpek, bugün piyasadaki en hassas kumaşlardan biridir. Bu malzemeden yapılmış perdeleri çamaşır makinesine koymadan önce, genellikle kuru temizleme önerildiği için bunların suda gerçekten yıkanabileceklerini kontrol edin.

Maksimum 30 ° sıcaklıkta belirlenmiş bir hassas program seçin. Her bir perde panelini bir defada en fazla iki örtü yerleştirerek ve sıkmalı kurutma döngüsünü atlayarak düzgün bir şekilde yıkamaya özen gösterin.

Yıkama programı tamamlandıktan sonra, perdelerinizi mümkünse dikey olarak, tamamen yerleştirildiğinden emin olarak asın. Ütülemek isterseniz, bunu düşük sıcaklıkta ve buhar özelliğini kullanmadan yaptığınızdan emin olun.

Yıkama sürecini kolaylaştırmak için tasarlanmış akıllı ve yenilikçi çamaşır makineleri satın alabilirsiniz.

Tül Perde Kaç Derecede Yıkanır? Hangi Programda Kaç Devirde Yıkanmalı?

Tül perdelerin yapıldığı kumaş hassas yapıdadır. Bu nedenle her zaman düşük derecede yıkamak tavsiye edilir. Bu sayede hem perdeleriniz deforme olmayacak hem de perdenin dokusu kolay kolay bozulmayacaktır.

Kolorifer peteklerinden, toz, duman veya sigara dumanı gibi etkenlerden dolayı tül perdeler zamanla kirlenebilir ve sararabilir. Hassas bir yapıda oldukları için 1 sene içerisinde en fazla 4-5 kere yıkanması tavsiye edilir.

Tül perdeleri 30 ° – 40 ° arasındaki sıcaklıklarda yıkamanız tavsiye edilir. Perdeleri yıkarken özel tül temizleyici ürünler kullanabilirsiniz. Yıkandıktan sonra da hemen nemliyken asılmalıdır. Böylece kırışıklık olmayacaktır.

close button