Pomodoro Tekniği Nedir?

Pomodoro Tekniği Nedir?

Pomodoro tekniği ilk defa 1980’li yılların başında ortaya çıkan ve adını mucidi olan Francesco Cirillo domates şeklindeki geri sayım saatinden alan bir tekniktirPomodoro tekniğinin temelinde insanın çalışma konusundaki ataletini sık aralar vererek yenmek yatıyor. Bu teknik sizi net çalışma saatleri alışkanlığı kazandıracağı gibi aynı zamanda mola saatleriniz için de endişenizi ortadan kaldırıyor. Tekniğin temel yapısı şu şekilde işliyor ancak eğer standart Pomodoro’lar sizin çalışma aralığınıza uymuyorsa süreler üzerinde mantıklı modifikasyonlar gerçekleştirebilirsiniz.

image

Orijinal Pomodoro tekniğine göre;

 • Her çalışma aralığı 25 dakika sürer. 25 dakikalık çalışma sürenizi tamamladıktan sonra kendinizi dinlendirebileceğiniz 5 dakikalık ara yapabilirsiniz.
 • Toplamda 4 çalışma aralığı tamamladığınızda bir Pomodoro’yu tamamlamış olursunuz. Yukarıdaki Pomodoro zamanlamasına göre bir Pomodoro 100 dakika içerisinde tamamlanmış olur. Kişi her Pomodoro’u tamamladığında 5 dakika yerine 10 dakikayı geçmeyecek uzun mola verir.
 • Sonuç olarak bir Pomodoro süresi olan 100 dakika boyunca 25 dakika dinlenmiş olursunuz ve bu da çalışma süreniz dörtte biri oranına denk düşer. Pomodoro’yu tamamladığımız 10 dakikalık uzun molamızı da bu hesaplamaya eklersek toplamda 110 dakikanın 35 dakikasını mola ile geçirmiş oluruz.

Pomodoro’nun Avantajları Nelerdir?

 • Yaptığınız iş sıkıcı olsa bile kendinizi uzun süreler boyunca o işe bağlamıyorsunuz bu da üretkenliği arttırıyor.
 • Zaman kavramı için artık endişe etmenize gerek kalmıyor. Nasıl olsa molalarınız ve çalışma dilimleriniz Pomodoro tekniğiyle kontrol altında tutuluyor.
 • Çalışmalarınıza rutin kazandırıyor. Pomodoro’yu bir kere çalışma hayatınıza kazandırmayı başardığınız anda tüm her şey bir rutine dönüşmeye başlıyor. İşin en tuhafı da bu rutin kesinlikle canınızı sıkan rutinlerden uzak bir rutin olarak hayatınızın parçası haline geliyor.
 • Zamanınızın ne kadar değerli olduğunu anlamaya yardımcı oluyor ve işler için zaman aralığı bölmeyi daha kolay hale getiriyor. Tekniği sıklıkla kullanmaya başladığınız anda “Şu işi 1 Pomodoro’da bitiririm” veya “Yarım Pomodoro bu iş için çok bile” gibi yorumlarda bulunabiliyorsunuz.
 • En önemlisi atalet sorununu ortadan kaldırmaya kesinlikle yardımcı oluyor.

Pomodoro tekniği nasıl çalışır?

 • Bir görev seçin
 • Bir zamanlayıcınız olsun ve onu 25 dk ya ayarlayın. (Telefon, saat, alarm vb.)
 • İşe başlayın ve 25 dk boyunca hiç konudan sapmayın. Hiç bir şekilde kesintiye izin vermeyin.
 • Zaman bittiğinde işi bırakın ve 5 dk mola verin. (Kesinlikle işe bu 5 dk boyunca devam etmeyin)

1 Pomodoro = 25 dk+5 dk dinlenme


Pomodoro Tekniği için Gerekli Eklentiler:

1-Tomato Timer (PC) : Tomato TimerPomodoro’ları en kolay şekilde saymanıza ve işi otomatikleştirmenize yardımcı olan üyelik vb. girişler gerektirmeyen oldukça temel bir internet sitesi. Tomato Timer süre dolduğunda sesli bildirim ile sizi uyarıyor ve sunduğu kişiselleştirme seçenekleri sayesinde Pomodoro tekniğinin zaman aralıklarını değiştirmenize olanak sunuyor.

2-Tomighty (PC) : Fazladan bir sekmeyle uğraşmak istemiyorsanız Pomodoro için kullanabileceğiniz ücretsiz ve alternatif bir yazılım olan Tomighty bir Pomodoro sayacından bekleyebileceğiniz tüm özelliklere sahip. Windows ve Mac OS’de sorunsuz olarak çalışan Tomighty zamanı sürekli görebiliyor olmanız açısından da iyi bir Pomodoro zamanlayıcısı denebilir.

3- Forest (Android/iOS) : Mobil cihazlar için en kullanışlı Pomodoro uygulamalarından biri olan Forest aynı zamanda listenin en etkileyici Pomodoro aracı. Forest kendine has bir ağaç temasıyla Pomodoro tekniğini size sunuyor. Her başarılı Pomodoro’nuzda ormanınıza bir ağaç dikiyor. Daha küçük Pomodoro’lar tamamladığınızda çalı, çimen eklenirken daha uzun Pomodoro’larda büyük ağaçlar ekleyebiliyorsunuz. Forest’in çocukça olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Uygulama belli bir altın skoruna ulaştığınızda sizin adınıza gerçek ormanlara gerçek bir ağaç dikiyor.

4- Gerçek Pomodoro aparatları : Eğer masa başında çalışıyorsanız gerçek bir Pomodoro sayacı alarak sizi uyarmasını sağlayabilirsiniz. Yalnız bu sayaçlara ülkemizden ulaşmanın biraz zor olduğunun da altını çizelim.

close button