Seo uyumlu makale nedir? Seo uyumlu makale nasıl yazılır?

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

SEO uyumlu makale yazmak sitenizin Google gibi arama motorlarında ilgili içerikte daha üst sıralara çıkmasını sağlar. Ancak SEO uyumlu makale yazmanın belli başlı kuralları vardır.

SEO (Search Engine Optimization) yani Arama Motoru Optimizasyonu web siteleri için bir can damarıdır. Sitenizin popüler olması, ziyaretçi kitlenizin artması gibi durumlarda en önemli konu diyebilirim. Ancak SEO yaparken göz çıkarmamak lazım. Çünkü SEO sizi üst sıralara çıkarabildiği gibi sizi internet dünyasında rezil de edebilir. SEO yapmanın pek çok yolu vradır. Bunlardan en önemlilerinden biri SEO uyumlu makale yazmaktır.

SEO Uyumlu Makale Yazmak İçin Yapılması Gerekenler:

1) İÇERİK BAŞLIĞI ve URL

SEO uyumlu makale yazarken dikkat edilmesi gereken ilk konu yazının veya içeriğin başlığın ilgili anahtar kelimeyi içermesidir. Örneğin siz, “Laptop Bilgisayarlar” üzerine bir yazı yazıyorsanız burdaki anahtar kelime “bilgisayar” ve “laptop” dır. Dolayısıyla bu anahtar kelimeler yazınızda mutlaka bulunmalı ve yan anahtar kelimeler (msi,dell,asus gibi) de bulunmalıdır.

URL kısmınızda en fazla 70 karakter olacak şekilde olmalıdır. Fazla olmamalı ve en az 3 kelimeden oluşmalıdır. URL de anahtar kelime yer almalıdır. Mümkünse başlık ve url anahtar kelime ile başlamalıdır.

2) MAKALE VE YAZI İÇERİĞİ

 • Google arama kriterlerine göre bir makale veya yazı en az 300 kelime olmalıdır.
  İçerikteki Anahtar Kelime oranı %3, %5 arasında olmalıdır. Yani “laptop bilgisayarlar” ilgili bir makale yazıyorsanız 100 kelime içinde “loptop ve bilgisayar” kelimeleri en fazla 5 kez geçecek şekilde yazmalısınız.
 • Anahtar kelime ilk paragraf içerisinde geçmelidir.
 • Makale ve yazı içerisinde H1,H2,H3 gibi etiketleri kullanarak alt başlıklar içeren başlıklar yazmalısınız.
 • Anahtar kelimeleri kalın yani bold olarak belirtmelisiniz.
 • Makaleye ve yazınıza eklediğiniz görsellere alt etiketi verin.
 • İçeriğiniz anlamlı ve okunabilir olsun. Mümkün olduğunca güncel tutmaya çalışın.
  WordPress gibi site altyapısı kullanıyorsanız çeşitli eklentiler sizlere yardımcı olacaktır. Bunlardan biri YOAST SEO eklentisidir.
 • Sizde yukarıdaki kurallara uyarak SEO uyumlu makale yazabilir ve içeriğinizin üst sıralarda görünmesini sağlayabilirsiniz. Ancak tabi SEO nun sadece bir yazı dan ibaret olduğunu söyleyemeyiz.
 • Bunun dışında Site içi SEO ve Site Dışı SEO olarak adlandırılan SEO yöntemlerini de sitenizde uygulamalısınız.
close button