Slime Nasıl Yapılır? Slime Malzemeleri Nelerdir?

Slime, son zamanlarda üstelikte çocuklar arasında oldukça popüler olan eğlenceli bir çeşit oyun hamuru türüdür. Üstelik evde yapmak isterseniz fiyatı ucuz ve yapımı da çok kolay. Peki rahatlatıcı etkiye sahip slime nasıl yapılır?

slime nasıl yapılır, slime yapımı malzemeleri

Slime Nedir?

Slime Anlamı

Slime Türkçe okunuşu “slaym veya sılaym” olarak telaffuz edilir. Stres atmak için satın alınan ve kullanılan slime yapması da zevkli bir oyun hamuru.

Peki slime ne demek? Slime kelimesinin Türkçe karşılığı “balçık” demektir. Çocukların veya yetişkin bireylerin istediği gibi çekip çekiştirebildiği, katlayabildiği ve sonunda eski haline geri döndüğü için eğlenceli bir oyuncaktır.

Slime Malzemeleri Nelerdir?

Standart bir slime yapmak istediğinizde gerekli olan slime malzemeleri şunlardır:

 • 1 su bardağı sıcak su
 • 1 su bardağı oda sıcaklığında bekletilmiş su
 • Yarım çay kaşığı boraks
 • Yarım bardak tutkal
 • İsteğe bağlı gıda boyası
 • Sim
 • Bu işleri yapacağımız geniş bir kap (her yeri kirletmek istemezsiniz 🙂 )

Bu malzemeleri bir kırtasiye veya marktetten bulabilirsiniz.

slime malzemeleri

Slime Nasıl Yapılır?

Slime yapılışı aslında malzemelerin türüne göre değişiklik göstermektedir. Peki slime nasıl yapılır? İlk piyasaya sürüldüğünde slime yaparken boraks ve tutkal vardır. Ancak özellikle çocuklar için tehlikeli olabileceği için slime malzemeleri satılırken artık boraks ve tutkal kullanmadan da slime yapmak mümkün hale geldi. Orijinal slime malzemeleri içinde yer alan boraks ve tutkal yerine şampuan, tıraş köpüğü ve sıvı sabun kullanılmakta.

Basit Slime Yapımı

 1. Oda sıcaklığındaki suya yarım çay kaşığı boraksı ekle ve boraks tam çözülene kadar küçük bir kapta karıştır. Ancak boraks çocuklar için tehlikeli olabilir ve zehirleyebilir. Bu yüzden lütfen çocuklarınızın yanında bekleyiniz. Boraks tam çözülünce diğer adıma geçin.
 2. Elinizdeki yarım bardak tutkalı ve 1 su bardağı sıcak suyu geniş kabın içinde iyice karıştırın.
 3. Tutkal ve sıcak suyu karıştırdıktan sonra içine gıda boyası ve sim ekleyin. İstediğiniz renkte gıda boyası ekleyebilir ve simleri serpiştirebilirsiniz. Tamamen size kalmış.
 4. Şimdi borakslı karışımı geniş kapa ekle. Daha önce hazırladığın boraks karışımını geniş kaba yavaş yavaşça ekle. Bu sırada ara ara karıştırmayı unutma!
 5. İstediğin kıvamı elde edene kadar karıştırmaya devam et. Eğer karışım çok fazla sıvı bir halde olursa biraz daha borakslı su ilave edebilirsin, eğer çok katı olursa da içerisine biraz daha sıcak su ekleyebilirsin.
 6. Artık eğlenmeye ve stres atmaya hazırsın!

close button