Sürtünme olmasaydı yaşam nasıl olurdu? Sürtünmesiz bir yaşam nasıl olurdu?

Kalem,elimizden kayıp düşecek,kitaplar ve mürekkep hokkaları masanın üzerinden kayıp yere yuvarlanacak,masa,döşeme üzerinde kayarak köşeye toslayacak,kısacası,tüm cisimler aynı düzene gelene kadar her şey kayacak ve yuvarlanacaktı.

Sürtünmesiz bir dünyada,düğümler çözülecek,dikişler sökülecek,düğmeler düşecek,çiviler ve vidalar yerlerinden çıkacak,girdaplar sonsuza dek dönecek,ses asla sönmeyip,bir duvardan ötekine yankılanıp duracaktı.
Buz üzerinde sürtünme azaldığı için düşeriz.Kayakçılar,patenciler ve kızakçılar,hızlarını sürtünmenin azalmasına borçludur. Buz üzerinde 2 atlı kızak,70 ton ağırlığında bir yükü rahatça taşır. Cisimlerin tutunmasını sağlayan şey sürtünme kuvvetidir. Sürtünme kuvveti olmasaydı, bir çok hayati önemli olan faaliyetleri yerine getiremezdik. Sürtünme kuvveti olmasaydı, bir yerde oturamaz, yolda yürüyemez, yazı yazamayız, yemek yiyemeyiz, araç kullanmazdık. Sürtünme kuvveti hayatın her alanında vardır. 

Araba kullanmayı ele alırsak, arabanın yolda hareket etmesi, durması sürtünme kuvveti ile mümkün olmaktadır. Bu kuvvet olmasaydı arabayı durdurmak mümkün olmaz, araba sürekli hareket ederdi.


Sürtünme Olmasaydı Ne Olurdu?

Sürtünme olmasaydı yaşam nasıl olurdu? Sürtünmesiz bir yaşam nasıl olurdu?

  • Sürtünme olmasaydı arabalar duramazdı.
  • Kışın kaygan zemin için takılan kar lastiklerinin ya da zincirlerin hiç bir etkisi olmazdı.
  • Kitaplar ya da cisimler masadan veya elimizden kayıp düşerdi.
  • Çiviler vidalar yerinden çıkardı.
  • Havada bir sürtünme kuvvetidir.
  • Sürtünme olmasaydı paraşütler kullanılamazdı. Çünkü hava hızla inişi engellemektedir.
close button