Tech Neck Nedir? Tech Neck Kimlerde Görülür? Tech Neck Nasıl Tedavi Edilir?

Tech Neck Nedir?

Günümüz teknolojisinin inanılmaz ölçüde gelişmesi, insanların akıllı telefon ve tablet kullanım oranın genişlemesi nedeniyle insanların çok büyük bir çoğunluğu gün içerisinde en az iki saat boyunca bu cihazlara bağımlı yaşaması sonucunu doğurdu. Bu süre zarfında başın daima öne doğru eğik durması nedeniyle sırt ağrısı boyun rahatsızlıkları gibi sağlık problemlerine neden oldu. Tech neck nedir diye sorulan hastalık işte bu nedenlerle 10 yıldan uzun süredir teknolojik aletlerin kullanımından kaynaklanan bir yeniçağ hastalığıdır.

Bir gün içinde ortalama iki saatini boynunu eğerek geçiren insanlar 15 Derecelik bir eğimde boyna 13 kilo, çenesine dokunacak kadar eğilen insanlarda ise 27 kilo fazladan yük bindirmekteler. Bu da boyun ve sırt ağrılarına, Ciltteki elastik yapının bozulmasına, çene altlarında sarkmalara ve kalıcı olan kırışmalara neden olmaktadır.

image

Tech Neck En Çok Kimlerde Görülür?

18 ile 40 yaş arasındaki insanların bu teknolojik ürünlere daha çok düşkün olmasından dolayı bu yaşlarda daha çok yaşanan bir hastalık olan Tech Neck, genç nesli daha fazla tehdit eden bir hastalıktır.


Kırışıklar Vücudun Hangi Kısımlarında Daha Çok Görülür?

Tech Neck hastalığının neden olduğu vücut kırışıklıkları çoğunlukla alt çene bölgesinde görülür. Bunun yanında yüzdeki oval yapı kaybolmakta ve boyun ile çenenin birleşik görünmesi olarak belirtiler gösterebilir.


Tech Neck Nedeniyle Oluşan Kırışıklıklardan Korunma Yolları:

En akla yatkın yol bu teknolojik ürünlerin kullanımını en aza indirgemek olarak görünüyor. Büroda çalışanlar bilgisayar ekranının göz ile aynı seviyede olmasına dikkat etmelidir. Sürekli olarak boynu rahatlatacak egzersizler de bu kırışıklıklardan korunma yolları arasında sayılabilir. Bilgisayar kullanırken arada sırada ekrandan uzak durmak ve tablet kullanırken tablet destekleri kullanmayı tercih etmek de faydalı olacaktır.

Tech-Neck’ten korunmak için öneriler:

Günlük hayatınızda mobil cihazları kullanırken bazı küçük önlemler almak sizi boyun rahatsızlıklarından ve teknolojik cihazların kullanımına bağlı kırışıklıklardan koruyabilir:

  • Her 5 dakikada bir kafanızı ekrandan kaldırın.
  • Mobil cihazınızı ara ara göz hizanıza kaldırın ve bu şekilde kullanın.
  • Rahatlama hareketi 1: Çenenizi yukarı doğru kaldırın, rahat bir pozisyonda omurganız ve boynunuz rahatlayana kadar esnetin.
  • Rahatlama hareketi 2: Boynunuzu, kulağınız omuzlarınıza yakın olacak şekilde 20 saniye sağa ve 20 saniye sola çevirin.
  • İş yerinizde çalışırken zaman zaman ekrandan uzaklaşın, boynunuzu esnetme ve rahatlatma hareketlerini yapın.
  • Tatil günlerinizde mümkün olduğunca mobil cihazlardan uzak durmaya çalışın.

Tech Neck Nasıl Tedavi Edilir?

Bu terim orijinal bir hastalığı andırıyor gibi dursa da Tech Neck tedavisi uygulamasında normal cilt tedavilerinden faydalanılmaktadır. Ciltte uygulanabilecek metotlar arasında dolgu, botoks ve mezoterapi gibi uygulamalar kullanılabilir. Sarkmaların ve kırışıklıkların tedavisinde en çok tercih edilen yöntemlerden ikisi ise HIFU ve Radyofrekans metotlarıdır.

close button