Twitch Nedir? Twitch.tv Nedir?

Twitch.Tv Nedir?

Twitch.Tv sadece oyunların canlı yayınının yapıldığı bir canlı yayın izleme sitesidir. Her türlü oyunun canlı yayınını yapıp veya izleyebilirsiniz.

Twitch.Tv de herkes herhangi bir ücret vermeden yayıncı olabilir.

Twitch ya da Twitch.tv, elektronik spor ve video oyunu odaklı canlı görüntü akışı platformu. Haziran 2011’de Justin.tv kurucuları Justin Kan ve Emmett Shear tarafından kurulmuştur.

Twitch.tv bundan yaklaşık 6 yıl kadar önce kuruldu ve League Of Legends yayınlarıyla büyük bir ün kazandı. Bu LOL yayınlarından sonra diğer oyunların yayınlarına geçilince günlük ziyaretçi sayısı 30-40 milyona kadar çıktı.

Twitch logo

Bir yayıncı ne kadar para kazanıyor?

Gamerların kazancı ne diye sorarsanız bu gamerlar yaptığı yayında izleyicileri tarafından bağışlar almakta. Veya subscribe denilen türkçesi Abone Ol olan para kazanç seçenekleride var.

Ayrıca abone olunan kişi başına 5$’lık bir para söz konusu. Eğer iyi bir yayıncı olursanız aylık kazancınız 20-30 bin $ olabilir.


Twitch.Tv’den nasıl para kazanılır?

Bu sitede para kazanmak için sadece oyun oynamanız ve oynadığınız oyundan izleyicilerin keyif alması yeterlidir.

Twitch.tv de para kazanmak için 4 yöntem vardır. Bunlar:

1. Ücretli Aboneler(Subscribe)

Yayıncı olmaya başlayıp belli bir izlenme sayısına ulaştıktan sonra Twitch.tv izleyicilerin size ücretli olarak abone olması için bir seçenek sunuyor.

Eğer izleyiciler 5$ verip size abone olursa, twitch bu paranın yarısını kendine alıyor yarısını size veriyor, kısaca her ücretli aboneden ayda 2.5$ kazanmış oluyorsunuz.

Bu seçeneğin aktif olabilmesi en az haftada 3 gün yayın belli bir izlenme sayısına ulaşmanız gerekiyor.


2. Bağış Almak

Twitch.tv de para kazanmak için 2.yöntem İzleyiciler tarafından gönderilen bağışlardır.

Twitch size bağış almanız için bir panel sunuyor. Bu paneli yayınınızın açıklama kısmında paylaşarak insanların kolayca bulmasını sağlayabilir ve buradan bağış alabilirsiniz.

İzleyicelerin attığı bağışları canlı yayında okumanız bağışların gelmesi için teşvik edici bir unsudur.


3. Twitch Reklamları Yayınlamak

Twitch.tv size bir seçenek sunuyor ve belirttiği reklamları yayınlamanız halinde belli bir ücret ödemeyi teklif ediyor. Anlık olarak o reklamı gören kişi sayısına görede belli bir ücret ödüyor. Ama izleyicilerin rahatsız olmasını istemiyorsanız bu seçeneği kullanmama hakkına da sahipsiniz


4. Sponsor ve Diğer Reklamlar

Büyük bir izleyiciye sahip olduysanız oyunla alakalı firmalar tarafından size reklam ve sponsorluk teklifleri gelebilir. Bazıları büyük çapta kampanyalar olabilir bazıları ise, ücret karşılığından yayın ekranında logosunun görünmesi şeklinde olabilir.

Bazıları ise, reklam karşılığında size ekipman(klavye,kulaklık,mouse vb) sponsoru olabilir.( bazı firmalar izlenen tüm yayınlara ekipman sponsoru olabiliyor)

close button