Twitch.tv’den nasıl canlı yayın yapılır? Twitch üzerinden nasıl yayın yapılır?

Twitch.tv’den nasıl canlı yayın yapılır?

Teknoloji geliştikçe oyun dünyasında karşılaştığımız şeylerin boyutları da haliyle değişiyor. Daha önce satın alıp oynamaya başladığımız oyunları artık internet üzerinden başka oyuncuların yorumu ile canlı olarak izleyebiliyoruz. Tabii bir oyunu oynamak yerine izlemenin ne kadar doğru olduğu ise tartışılır.

Twitch.tv ve benzeri siteler üzerinden, yeterli donanıma sahip olan oyuncular; oyunun heyecanını diğer oyun severlerle paylaşmak ve aradaki mesafeyi yok sayarak dünyanın bir ucundan diğer ucuna oyun keyfini taşımak için yayın yapabiliyor. Yayıncı sayısının bu denli fazla olmasının sebebi ise belli; yayıncı olmak için herhangi bir bedel ödemeye veya herhangi bir mülakattan geçmenize gerek yok. İsterseniz tam şu anda ücretsiz bir şekilde yayın yapmaya başlayabilirsiniz.

Biz de gittikçe popülerleşen oyun yayını yapma konusunda sizlere yardımcı olacağını umduğumuz bir rehber hazırladık.


Yayın Programı

Twitch.tv üzerinden yayın yapacağımızdan öncelikle bu siteye ait bir kullanıcı hesabına sahip olmamız gerekiyor. Bu yüzden ilk yapacağımız şey buradan bir hesap almak olacak. Bundan sonrasında ise tek ihtiyacımız olan şey, Twitch.tv ve bilgisayarımız arasında o köprüyü kuracak olan bir yayın programı bulmak.

Windows ve diğer platformlar için birbirinden farklı yayın programları hali hazırda ücretli veya ücretsiz şekilde kullanıcı beğenisine sunulmakta. Birçok profesyonel yayıncının tercihi olan ve hem ücretsiz hem de kullanımı oldukça kolay olduğundan tercihimiz Open Broadcaster Software (kısaca OBS)’den yana olacak. Rehberimizde inceleyeceğimiz Windows versiyonuna ek olarak Mac versiyonu da kullanıcılar tarafından rahatlıkla kullanılabilir.


1. OBS İstemcisini Hazırlama ve Kurma

Yayın yapabilmemiz için bize gereken iki şey var: oyun görüntülerini kaydedip yayına aktarmamızı sağlayacak masaüstü yazılımı ve Twitch hesabı. Biz işe, daha açıklayıcı olması için masaüstü yazılımından başlayacağız.

İnternette yayın yapmaya yarayan birçok masaüstü yazılım mevcut. Biz bu makalemizde Open Broadcaster Sofware‘i kullanacağız. Çünkü hem ücretsiz bir yazılım, hem de kolayca ayarlanabiliyor ve en önemlisi Twitch ile uyumlu bir şekilde çalışabiliyor. Uygulamayı buradan indirebilirsiniz. Rehberimizde OBS’nin Windows sürümünü kullanacağız, ancak programın Mac’e de destek verdiğini belirtelim.

Linkler aracılığıyla indirdiğimiz OBS kurulumunu gerçekleştiriyoruz. Kurulum bittiğinde program otomatik olarak açılacaktır. Ekranda yayın yapılmadığı belirtilecek ve mikrofon, hoparlör ayarları, görüntü kaynağı ve sahneler gibi birtakım opsiyonlarla programın arayüzü bizi karşılayacak.

twitch.tv canlı yayın yapma

Sıradaki adımda ”Sahne” ayarlaması yapacağız. Bu, Twitch’te yayınlanacak oyunu belirleyecek olan bir ayar. Ayrıca yayınınızı kişiselleştirerek size özel hale getirmeniz, yayın kalitenizi artıracaktır. Kişiselleştirmeyi nasıl yapacağınızı adım adım açıklayacağız. Sizlerle beraber yayını kişiselleştirmek için üç yöntem kullanacağız:

  • Oyun yayını
  • Kamera desteği
  • Yayının öznelliğini belirten bir filigran

2. Oyunu Yayına Hazır Hale Getirme

Sahne ayarlarının en önemli unsurlarından biri de elbette yayına yansıyan görüntü. İlk önce yayınını yapacağımız oyuna giriş yapıyoruz. Ardından ”Alt+Tab” kombinasyonu ile OBS arayüzüne dönüyoruz. Oyunun bu esnada tam ekranda yada pencerede görüntülenmesinin bir önemi yok.

OBS Twitch ayarı

Bu noktada yapmanız gereken, OBS’nin arayüzünü açıp, hemen aşağıdan “Kaynaklar” sekmesine gelmek. Ardından sağ tıklayarak Ekle/Oyun Yakalama seçeneğine tıklayın. Aşağıdaki gibi bir pencere açılacak.

twitch ayarları

Burada, o anda bilgisayarınızda hangi oyun çalışıyorsa onun uzantısını seçebiliyorsunuz. Listeden açık olan oyunumuzu seçip ”Tamam” tuşuna basıyoruz. Fakat şu an sadece oyun içi görüntünüz yayınlanacak. Örneğin ben League of Legends’ı seçtim. Yayında sadece League of Legends gösterilecek. Eğer ben masaüstüne dönersem, yayında kocaman bir siyah erkan belirecek. Bunun önüne geçebilmek için de, kaynak olarak ekstra bir de “Ekran Yakalama” opsiyonunu seçelim.

twitch.tv ops ayarı

Bu sayede sadece oyunun görüntüsünü yakalamak yerine, monitörünüzdeki her şeyi yayına yansıtabiliyorsunuz. Ayrıca, bazı oyunlar OBS’nin Oyun Yakalama modunda görünmeyebilir. Böyle bir durumda da Ekran Yakalama opsiyonunu kullanabilirsiniz. Yayınınızın nasıl çalıştığını görebilmek için, programın ana menüsündeki ”Yayın Önizlemesi” seçeneğini aktif hale getirebilirsiniz.


3. Twitch Üzerinden Yayına Başlamak

Twitch üzerinden yayını başlatmak diğer adımlara göre oldukça kolay. Hemen Twitch’ten bir üyelik alıyoruz. Hesabımızı aktif ettikten sonra siteye giriş yapıyoruz. Sağ üst köşe ismimize tıklayarak, açılan menüden “Gösterge Paneli” şıkkını seçiyoruz. Ekrana gelen sayfada ”Akış Anahtarı” sekmesine giriyoruz ve karşımıza çıkan şifreyi bir yere kaydediyoruz.

Şimdi OBS’nin ana menüsünden Ayarlar / Yayın Ayarları kısmına geliyoruz. Yayın servisini Twitch olarak belirledikten sonra, “Kod/Yayın Anahtarını Oynat” seçeneğinin karşısına az önce kaydettiğimiz şifreyi yazıyoruz. Ardından “Tamam” deyip yayına başlayabiliriz. Hepsi bu kadar! OBS’nin ana menüsündeki “Yayını Başlat” butonuna bastığınız an, Twitch üzerinden canlı yayın başlayacak.

close button