Vmware Esx Server Nedir? Vmware Esxi Server Ne işe yarar?

Vmware Esx Server Nedir? Vmware Esx Server Ne işe yarar? Vmware Esxi Server Nedir?

Vmware Esx Server Nedir? Vmware Esx Server Ne işe yarar? Vmware Esxi Server Nedir?

VMware ESX ServerVMware Inc. tarafından geliştirilen ve sunucu sanallaştırması için kullanılan, kurumsal düzeyde bir üründür. Fiziksel makinede mevcut bir işletim sistemi gerektirmeden çalışır. VMware ESX, yerleşik hiper yönetici yazılımıdır ve iki sürümde mevcuttur: VMware ESX Server ve VMware ESXi Server.

VMWare 1999 yılında kurulmuş olan bir şirkettir. WMWare şirketinin ilk ürünü VMwareWorkstation’dır.
VMware, sanallaştırma için farklı türde yazılım ve ürünler üreten en büyük şirketlerden biridir. VMware ürünleri, Bilgi Teknolojileri endüstrisinde sanallaştırma dağıtımını sağlamada, BT altyapısının geleneksel donanım tabanlı BT çözümleriyle karşılaştırıldığında daha güvenilir, esnek ve erişilebilir olmasına yardımcı olur.

VMware ESX ve ESXi, kurumsal masaüstlerinin ve veri merkezi uygulamalarının merkezi yönetimine izin vermek için VMware altyapısının bir parçası olarak kurulabilir.

VMware ESX’in başlıca avantajları şunlardır:

  • Soğutma ve güç maliyetlerinde azalma
  • Bir şirketin veri merkezlerinde genel donanım ayak izlerinde azalma
  • Üst düzey performans
  • Güvenli ve güvenilir bir sunucu sanallaştırma ortamı

ESX ve ESXi arasındaki ana farklar:

  • ESX’in hipervizörde bir yönetim konsolu vardı. ESXi konsolda yönetilemez (ilk yapılandırma hariç) ve bir istemci tarafından yönetilmelidir. 
  • ESX daha eski ve ESXi’den daha az özelliğe sahip.
  • VMware ESX ve ESXi’nin işlevselliği ve performansı aynıdır;iki hiper yönetici arasındaki fark, ambalaj mimarisinde ve operasyonel yönetiminde yatmaktadır.VMware ESXi, VMware’in en yeni hiper yönetici mimarisidir.Genel amaçlı bir işletim sistemine güvenmeyen, güvenlik ve güvenilirlik için yeni bir bar oluşturan ultra ince bir ayak izi vardır (daha fazla bilgi edinin).
  • Gelecekte, ESXi’nin üstün mimarisi VMware’in geliştirme çabalarının özel odağı olacaktır.
  • Yeni ve mevcut müşterilerin, ESXi’yi dağıtma konusunda son derece teşvik edilmektedir. Birçok Fortune 100 şirketi ESXi platformunda standart hale getirmiştir.
Esx Server Nedir, Vmware Esx Server Ne işe yarar, Vmware Esxi Server Nedir

Yeni başlayanlar için, ESX Server, kurumsal düzeyde bir sanallaştırma aracıdır. VMware‘in daha temel Sunucu ürününden daha fazla güvenilirlik ve verimlilikle çok sayıda sanal makineyi yöneten hizmetler için kullanır.

Bunun nedeni, ESX Server‘ın “Bare-metal server/çıplak metal” üzerinde çalışmasıdır. Bu, esasen ESX Server yazılımını, üstünde çalışması için bir işletim sistemi olmadan, doğrudan bilgisayara kurduğunuz anlamına gelir. Bu, aşağıdaki şemada gösterilmiştir:

Vmware Esx Server Nedir, Vmware Esx Server Ne işe yarar, Vmware Esxi Server Nedir

Bu sistem, Linux çekirdeğini temel alan VMkernel tarafından yönetilmektedir . Bu mikro çekirdek, sanal makinelerin altında temel bir işletim sistemi çalıştırmanın genel giderlerini ortadan kaldırarak kaynakları korur.

Ürün daha sonra kaynakları fiziksel donanımdan ayırır ve sanal makinelerin kullanması için birden fazla sanal donanım kopyasını simüle eder.

Hatta aşırı bellek işleme yeteneğine de sahiptir, yani sanal makinelerin toplam belleği, sunucunun gerçek fiziksel belleğini güvenle aşabilir. Bu, sunucularınızdaki genel bellek kullanımını artırabilir.

Bunların hepsi, ESX Sunucusu ve “işletim sistemi” için yönetim yazılımı olarak hizmet veren servis konsolu tarafından yönetilir.


VMware ESX Server Sizin İçin Ne Yapabilir?

ESX Server, sunucu donanımlarını olabildiğince düzene sokması gereken şirketler tarafından kullanılır.Ayrıca, yeni sunucuların neredeyse anında dağıtımını yapmak ve mevcut kullanımda olan sunucularda, hizmet dışı kalma süresine ihtiyaç duymadan bakım yapmak için de kullanılabilir.

ESX Sunucusunun ilginç bir başka kullanımı da olağanüstü durum kurtarma içindir.ESX Sunucusu donanımdan bağımsız olduğundan, üzerinde çalışan uygulamalar (ve işletim sistemleri) anında taşınabilir.

Sunucunun donanımının ve ESX Sunucusunun sanal özelliklerinin zorunlu olarak tek tip doğası, sanal makineleri dağıtmayı, sürdürmeyi ve uzaktan yönetmeyi son derece kolaylaştırır.

Tüm bu şaşırtıcı özellikler ucuza gelmiyor.VMware ESX Server, işletme düzeyinde bir ürün olmak içindir ve işletme düzeyinde bir fiyat etiketi ile birlikte gelir.Buna en iyi şekilde çalışması için oldukça etli bir sunucu gerektirdiği gerçeğini ekleyin.

Aslında, ESX Server, gerekli işlemci talimatlarını verimli bir şekilde çalıştırmak için Intel veya AMD’den özel bir CPU donanımı gerektirir.Ayrıca, tüm bilgileri sanal makinelerde ve sanal sabit disklerinde saklamak için bir tür kalıcı depolama çözümüne ihtiyacınız olacak.

Elbette bunlar, sanallaştırma işleminde kullanacağınız aynı sayıda fiziksel sunucuyu satın almanın ve dağıtmanın ne kadarını göz önünde bulundururken küçük zorluklardır.

Artık sunucularınızı birleştirebilir ve daha verimli çalışabilirsiniz.Bu sunucu odasını korkutucudan çekingen hale getirin. ESX Server ile, gerçekten yanlış yolda değilsiniz!

close button