Windows bu diske yüklenemez. Seçilen disk GBT bölümü stilinde

Windows bu diske yüklenemez. Seçilen disk gpt bölümü stilinde hatasının çözümü:

Windows bu diske yüklenemez Seçilen disk GPT bölümü stilinde
image

“Windows bu diske yüklenemez. 

Seçilen disk GPT bölümü stilinde” Hatası


Örnek bilgisayarımızda 2 tane disk (Bölüm değil fiziksel 2 ayrı disk) var. Disk 0, GPT olarak başlatılmış ve Windows 10 kurulu bir disk iken Disk 1, MBR başlatılmış bir disk. Ve bu diskte Disk 0’ı seçtiğimizde hata alıyoruz. Çünkü;

 1. Kullandığınız kurulum dosyaları UEFI destekli değil. (Örneğin, 32 bit ISO  ya da 32 ve 64 bit mimarisini bir arada içeren AIO bir ISO gibi)
 2. Kurulum dosyalarınız UEFI destekli olduğu halde (Örneğin 64 Bit Windows 10 ISO‘su) kurulum medyanız (Örneğin USB flash sürücü) UEFI uyumlu olarak hazırlanmamış.
 3. Kurulum dosyalarınız UEFI destekli olduğu halde (Örneğin 64 Bit Windows 7 ISO‘su) kurulum medyanız (Örneğin USB flash sürücü) –Windows 7‘ye özel– bir ufak ayarı yapmadığınız için UEFI kuruluma uygun değil.
 4. (Bahsedilen konfigürasyonda mümkün değil çünkü zaten GPT bir disk ve kurulu bir Windows 10 var ama sizde tek disk olduğunu farz edelim) Bilgisayarınızın anakartı UEFI uyumlu değil. 
Seçilen disk GPT bölümü stilinde" Hatası


Ancak aynı bilgisayarda Disk 1’i seçtiğimizde kurulum yapabiliyoruz. Çünkü;

 • Bilgisayarımız klasik BIOS’a sahip ya da UEFI destekli olduğu halde BIOS uyumluluğu etkinleştirilmiş.
Windows bu diske yüklenemez

Çözümler; (Çözümler üstteki rakamlandırmalarla uyumlu verilmiştir)

 1. Windows kurulumu yapacaksanız kullandığınız ISO’nun 64 bit ve Windows Vista SP1 veya üzeriolduğuna emin olun.
 2. Kurulum medyanızı UEFI destekli hazırlayın;
   
 3. Kurulum medyanızı hem UEFI destekli hem de Windows 7’ye özel hazırlayın;
   
 4. Buna yapacak birşey yok. UEFI uyumluluğu donanımsal bir şey. Bu durumda diski silip ayrılmamış alanhaline getirmeniz gerekiyor. Disk ayrılmamış alan olduğunda sadece bu alanı seçin ve İleri butonuna tıklatın. Kurulum diski MBR olarak başlatacak ve gerekli bölümleri oluşturacaktır.
image
image
image
image
 • 1, 2 ve 3 senaryoları için verdiğim çözümler uygulanması gereken doğru çözümler. Ama tabii siz kafanızın dikine gitmek ve UEFI uyumlu bilgisayara klasik kurulum yapmak istiyorsanız 4. senaryo için verdiğim çözüm tüm senaryolar için de geçerli.
 • 1, 2 ve 3 senaryoları için verdiğim çözümleri doğru uyguladıysanız (Örneğin USB Flash Sürücü kullanıyorsunuz) ve EFI/BIOS ayarlarınızda BIOS uyumluluğu etkinse önyüklenecek medyayı seçerken bilgisayara tek USB Flash Sürücü takılı olduğu halde 2 tane görünürler. (Alttaki resim) UEFI ile başlayanı seçeceksiniz.
image
close button