Yaban mersininin faydaları nelerdir? Yaban mersini nedir?

Taze yaban mersini, popüler bir yaz meyvesidir. Yaban mersini meyvesi tatlı bir tada sahiptir, etli ve besleyicidir. Dolayısıyla yaban mersini faydaları da oldukça fazladır.

Yaban mersini taze olarak yenebilir veya çeşitli tariflere katılabilir. Marketlerden dondurulmuş olarak da satın alınabilir veya yaban mersini kurusu tüketilebilir.

Kalp hastalığına ve kansere karşı koruma sağladıkları ve ayrıca kemik gücünü, akıl sağlığını ve sağlıklı kan basıncını korumaya yardımcı oldukları gösterilmiştir.

Marketlerde yaban mersini fiyatı 125 gr için ortalama 20 TL’dir.

Yaban mersini faydaları hakkında bazı gerçekler:

 • Yaban mersini, antosiyanin adı verilen bir bitki bileşiği içerir. Bu madde yaban mersinine hem mavi rengini verir hem de faydalı olmasını sağlar.
 • Yaban mersini kalp sağlığı, kemik gücü, cilt sağlığı, kan basıncı, diyabet yönetimi, kanser önleme ve akıl sağlığına yardımcı olabilir.
 • Bir fincan yaban mersini, bir kişinin önerilen günlük C vitamini ihtiyacının yüzde 24’ünü karşılar.
 • Evde waffle, krep, yoğurt, yulaf ezmesi veya mısır gevreği yapmak için yaban mersini kullanın. Bir smoothie veya şurupla karıştırın ya da kek ve tatlı ekmeklere katın.
 • Warfarin gibi kan sulandırıcı ilaçlar kullanan kişiler yaban mersini tüketmeden önce doktorlarıyla konuşmalıdır çünkü yüksek K vitamini içeriği kanın pıhtılaşmasını etkileyebilir.

Yaban Mersini Faydaları

Yaban mersini, çeşitli öğünlerde kullanılabilen besleyici, lezzetli bir meyvedir.

yaban mersini

Antosiyanin adı verilen bir tür flavonoid, yaban mersininin sağlık açısından faydalı olmasının temel nedenidir. Flavonoidler, genellikle güçlü bir antioksidan etkiye sahip olan bitki bileşikleridir.

Yabanmersininin karakteristik mavi renginden antosiyanin sorumludur. Ayrıca yaban mersininin sayısız faydasına da katkıda bulunur.

Çeşitli meyve ve sebzelerin tüketilmesi, uzun zamandır yaşam tarzıyla ilgili birçok sağlık sorunu riskinin azalmasıyla ilişkilendirilmiştir.

Birçok çalışma, yaban mersini gibi bitki besinlerinin insanlar tarafından tüketiminin artmasının obezite, diyabet, kalp hastalığı ve genel ölüm riskini azalttığını göstermiştir. Bitkisel besinler ayrıca saç ve cilt sağlığını, artan enerjiyi ve genel olarak dengeli kiloya ulaşmayı sağlayabilir.

Yaban mersinini dondurmak genellikle uzmanlar tarafından tartışılır. Sıklıkla, dondurma işleminin yabanmersininin faydalarını azaltabileceği söylenir. Bir çalışma, 6 aylık depolamada antosiyaninin yüzde 59 oranında azaldığını gösterdi. Bu yüzden taze olarak tüketmek tavsiye edilir.

Bununla birlikte; bu onaylanmamıştır ve farklı kaynaklar yaban mersini dondurmanın sağlık üzerindeki etkilerini azaltıp azaltmadığı konusunda farklı tavırlar sergilemektedir. Şüphe duyduğunuzda taze, organik yaban mersini fiyatı satın alın.

Daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen, yaban mersini sağlıklı yaşamın çeşitli farklı unsurlarıyla güçlü bir şekilde bağlantılıdır.

1) Sağlıklı kemiklerin olmasını sağlar

Yaban mersini demir, fosfor, kalsiyum, magnezyum, manganez, çinko ve K vitamini içerir. Bunların her biri kemiğin bir bileşenidir. Bu mineral ve vitaminlerin yeterli alımı kemik yapısının ve gücünün oluşmasına ve korunmasına katkıda bulunur.

Demir ve çinko, kemiklerin ve eklemlerin dayanıklılığını ve esnekliğini korumada önemli rol oynar.

Düşük K vitamini alımı, daha yüksek kemik kırığı riskiyle ilişkilendirilmiştir. Bununla birlikte, yeterli K vitamini alımı, kalsiyum emilimini iyileştirir ve kalsiyum kaybını azaltabilir.

2) Cilt sağlığını korur

Kolajen, cildin destek sistemidir. Temel besin maddesi olarak C vitaminine dayanır ve güneş, kirlilik ve dumanın neden olduğu cilt hasarını önlemeye yardımcı olur. C vitamini ayrıca kolajenin kırışıklıkları yumuşatma ve genel cilt dokusunu geliştirme yeteneğini de geliştirebilir.

Bir fincan yaban mersini, önerilen günlük C vitamini miktarının yüzde 24’ünü karşılamaktadır.

3) Kan basıncını düşürür

Düşük sodyum seviyelerini korumak, kan basıncını sağlıklı bir seviyede tutmak için çok önemlidir. Yaban mersini sodyum içermez.

Potasyum, kalsiyum ve magnezyum içerirler. Bazı araştırmalar, bu minerallerde düşük diyetlerin daha yüksek tansiyon ile ilişkili olduğunu göstermiştir. Bu minerallerin diyetle yeterli miktarda alınmasının kan basıncını düşürmeye yardımcı olduğu düşünülmektedir.

Bununla birlikte, diğer çalışmalar bu bulguları ortadan kaldırdı. Örneğin, metabolik sendromlu kişilerde 2015 yılında yapılan bir araştırma, 6 hafta boyunca günlük yaban mersini tüketiminin kan basıncı seviyelerini etkilemediğini göstermiştir.

4) Diyabet yönetimini kolaylaştırır

Çalışmalar, yüksek lifli diyetler tüketen tip 1 diyabetli kişilerin düşük kan şekeri seviyelerine sahip olduğunu ve aynı şeyi tüketen tip 2 diyabetli kişilerin kan şekeri, lipit ve insülin seviyelerinde iyileşme olabileceğini bulmuştur. Bir fincan yaban mersini 3.6 gram (g) lif sağlar.

BMJ’de yayınlanan büyük bir 2013 kohort çalışması, bazı meyvelerin yetişkinlerde tip 2 diyabet riskini azaltabileceğini öne sürdü.

Çalışma süresince, katılımcıların yüzde 6,5’i diyabet geliştirdi. Bununla birlikte, araştırmacılar haftada üç porsiyon yaban mersini, üzüm, kuru üzüm, elma veya armut tüketmenin tip 2 diyabet riskini yüzde 7 azalttığını buldu.

5) Kalp hastalığına karşı koruma sağlar

Yaban mersini içerisindeki lif, potasyum, folat, C vitamini, B6 vitamini ve bitki besin içeriği kalp sağlığını destekler. Yaban mersini içerisinde kolesterol bulunmaması da kalp için faydalıdır. Lif içeriği, kandaki toplam kolesterol miktarını düşürmeye ve kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olur.

B6 vitamini ve folat, homosistein olarak bilinen bir bileşiğin birikmesini önler. Vücutta aşırı homosistein birikmesi kan damarlarına zarar verebilir ve kalp problemlerine yol açabilir.

Birleşik Krallık’taki (İngiltere) Harvard Halk Sağlığı Okulu ve East Anglia Üniversitesi’nden yapılan bir araştırmaya göre, düzenli antosiyanin tüketimi, genç ve orta yaşlı kadınlarda kalp krizi riskini yüzde 32 oranında azaltabilir.

Çalışma, haftada en az üç porsiyon yaban mersini veya çilek tüketen kadınların en iyi sonuçları gösterdiğini buldu.

6) Kanseri önleme konusunda yardımcı olabilir

Yaban mersini içindeki C vitamini, A vitamini ve çeşitli bitkisel besinler, hücrelerin hastalığa bağlı serbest radikallerin hasarına karşı korunmasına yardımcı olabilecek güçlü antioksidanlar olarak işlev görür.

Araştırmalar, antioksidanların tümör büyümesini engelleyebileceğini, vücuttaki iltihabı azaltabileceğini ve yemek borusu, akciğer, ağız, farenks, endometriyal, pankreas, prostat ve kolon kanserlerini önlemeye veya yavaşlatmaya yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

Yaban mersini ayrıca DNA sentezi ve onarımında rol oynayan folat içerir. Bu, DNA’daki mutasyonlar nedeniyle kanser hücrelerinin oluşumunu engelleyebilir.

7) Ruh sağlığını iyileştirmede yardımcıdır

Nüfus temelli araştırmalar, yaban mersini tüketiminin yaşlı kadınlarda daha yavaş bilişsel düşüşe bağlı olduğunu göstermiştir.

Araştırmalar ayrıca yaban mersininin bilişsel hasar riskini azaltmanın yanı sıra bir kişinin kısa süreli hafızasını ve motor koordinasyonunu da geliştirebileceğini bulmuştur.

8) Sağlıklı sindirim, kilo kaybı ve tokluk hissi

Yaban mersini, lif içeriği nedeniyle kabızlığı önlemeye ve sağlıklı bir sindirim sistemi için düzenliliği korumaya yardımcı olur.

Diyet lifi ayrıca sindirim sisteminde bir “hacim artırıcı” olarak işlev görerek kilo verme ve kilo yönetiminde önemli bir faktör olarak kabul edilmektedir. Yüksek lifli besinler tokluk veya tokluk hissini artırır ve iştahı azaltır.

Daha uzun süre daha tok hissetmek, bir kişinin genel kalori alımını azaltabilir.

Yaban Mersini Besin Değerleri

yaban mersini faydaları

Bir fincan taze yaban mersini şunları içerir:

 • 84 kalori
 • 0 g kolesterol
 • 1,1 g protein
 • 0.49 gr yağ
 • 21.45 g karbonhidrat
 • 3.6 g diyet lifi
 • 14.74 gr toplam şeker

Aynı tek fincanlık porsiyon şunları sağlar:

 • Günlük C vitamininin yüzde 24’ü
 • Günlük B6 vitamininin yüzde 5’i
 • Günlük K vitamininin yüzde 36’sı

Yaban mersini ayrıca şunları sağlar:

 • 9 miligram (mg) kalsiyum
 • 0.41 mg demir
 • 114 mg potasyum
 • 9 mg magnezyum
 • 18 mg fosfor
 • 1 mg sodyum
 • 0.24 mg çinko
 • 9 mg folat

Yaban mersini ayrıca bakır, beta-karoten, folat, kolin, A ve E vitaminleri ve manganez içerir.

Yaban mersini, antosiyaninler, vitaminler ve minerallerin yanı sıra, kersetin, kaempferol, mirisetin ve klorojenik asit gibi çok çeşitli fenolik bileşikler içerir. Bunlar yaban mersininin antioksidan kapasitesine katkıda bulunur.

Büyük miktarlarda biyoaktif bileşik, yaban mersini Agrega Besin Yoğunluğu İndeksine (ANDI) yüksek yerleştirir. Bu indeks, gıdaları vitamin ve mineral içeriklerine, fitokimyasal bileşimlerine ve antioksidan kapasitelerine göre derecelendirir.

Kalori başına en fazla besine sahip yiyecekler en yüksek sıralamaya sahiptir ve yaban mersini, 132 ANDI puanıyla besin yoğunluğu açısından en iyi meyve ve sebzeler arasında yer almaktadır.

ANDI, gıda beslenmesine yönelik çeşitli derecelendirme sistemlerinden biridir, ancak belirli gıdaların hastalıkların önlenmesindeki rolünü belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.


Yaban mersini faydaları nelerdir?

Yaban mersini kalp sağlığından kemiklerin güçlenmesine, diyabetten kilo vermeye kadar pek çok konuda faydalıdır.

Yaban mersini nereden satın alınır?

Yaban mersinini marketlerden ve manavlardan satın alabilirsiniz.

Yaban mersini ne kadar yenmeli?

Günde 1 fincan yaban mersini yenebilir. Ancak her türlü ihtimale karşı doktorunuza başvurunuz.

close button