Yarışmalarda önemli olan mücadeledir ve Yarışmalarda önemli olan ahlâktır konusu hakkında münazara

Münazara Nedir?

Münazara, bir konuda karşıt görüşleri savunan takımların fikirlerini çarpıştırdıkları bir tartışma platformudur. Bir münazara kapışmasının konusu, tartışılabilecek her şey olabilir; ancak ağırlıklı olarak güncel, sosyal ve siyasi meseleler tartışılır.

Tez Nedir?

Bir düşünceyi, yoğunlaştırılmış ve etkili bir şekilde özetleyip ortaya koyan önerme.


Yarışmalarda önemli olan mücadeledir konusunda münazara tezi:

Bir yarışmada önemli olan kazanmak değil o şeyi başarmaktır. Ve başarırken de ne olursa olsun başarmak değil gerçekten hakkıyla yani adil, kurallara uygun, mücadele ettiği insanlara saygılı ve centilmence mücadele etmek gerekir. Çünkü buradaki asıl değer gerçekten o işi başarmış olmaktır. Adil bir şekilde kazanmadıktan sonra ne kimse kazanmanızı ne de kendi vicdanınız kazanmanızı kabul eder. Belki kazanmış olursunuz ama haketmediğiniz bir şey size hayatınızın geri kalanında ne kazandırabilir ki.


Yarışmalarda önemli olan ahlaktır konusunda münazara tezi:

Evet ahlaktır. Çünkü ahlaklı davranışlar içinde bulunan insanlar büyük kazanç içindedir. Ahlaklı olmak hem vicdanı rahatlatır hem de insanlar daha rahat bir psikolojiye kavuşur. Her zaman hayattan bir şeyler kazanan bir insan olmak istiyorsak ahlaklı bir insan olmalıyız ve herkese fayda verecek şekilde yaşamalıyız. Bir yarışmada mücadele ediyorsak dürüst ve ahlaklı davranarak hile yapmadan o mücadeleyi kazanmalıyız aksi taktirde o kazandığımız mücadelenin hiç bir önemi olmaz ve haketmediğimiz birşeye sahip olmuş oluruz. Büyük önderimiz Atatürkünde dediği gibi sporcunun zeki, dürüst ve ahlaklı olanını severim demiştir. Yani yarışmayı kazanmanktansa ahlak bizim için daha büyük bir erdemdir.


Yarışmalarda önemli olan hem ahlaktır hem de mücadeledir konusunda münazara tezi:

Yarışmalarda en önemli olan ahlak ve mücadeledir. Çünkü hile ile bir çok yarış kazanılabilir. Hatta yarışlarda doping kullanılarak başarı sağlanabilir. Ancak bu devamlılık göstermeyeceği gibi, gelecek nesillerede kötü örnekler oluşturacaktır. Ayrıca sağlığa zararlı ilaç sayılan dopingle kısa süre içinde ölümlerde yaşanabilecektir.
Bu tür davranışlar geçici bir sevinç meydana getirebilir. Ancak dediğimiz gibi mücadele ruhu ve yarışma ahlakı bakımından geçici olacaktır. Son zamanlarda sporda fair play denen ödüller sporda güzel ahlakı dayanışmayı teşvik etmek için verilmektedir.

close button