Yeryüzündeki sıcaklık farklarının nedenleri nelerdir?

Yeryüzündeki sıcaklık farklarının nedenleri nelerdir?

Dünyan’ın hareketleri sonucunda yeryüzünde sıcaklık farkları oluşur. İşte bu sıcaklık farklarının oluşmasında dünyanın günlük hareketleri de etkili olmaktadır.

Dünyanın her yerinde sıcaklık aynı değildir. Çünkü her bölge farklı özelliklere ve coğrafi konumlara ayrılmıştır. Bu yüzden dünya üzerindeki bölgeler arasında sıcaklık farkları oluşur. Bu konu sınavlarda “Günlük sıcaklık farkı neden oluşur, günlük sıcaklık farkları nasıl oluşur” gibi sorularla karşımıza gelir.

Yeryüzündeki sıcaklık farklarının nedenleri:

  • Güneş ışınlarının dünyaya geliş açısı,
  • Işınların atmosferde uğradığı kayıplar,
  • Dünya yüzeyindeki Yükselti,
  • Atmosferde bulunan nem oranı,
  • Kara ve denizlerin ısı özelliği,
  • Deniz akıntıları, (Gulfstream sıcak su akıntısı, Labrador soğuk su akıntısı)
  • Toprak çeşidi ve Bitki Örtüsü,
  • Rüzgarlar
Günlük sıcaklık farkı neden oluşur

Gunluk sicaklik farkinin oluşma nedeni ve günlük sıcaklık farkları nasıl oluşur denildiğinde yukarıdaki maddeler aklımıza gelmelidir. Dünya döndükçe her zaman sadece bir tarafı Güneşe bakar. Güneşe bakan kısımları daha sıcak olurken, güneşe bakmayan kısımlar daha soğuk olur.


Günlük Sıcaklık Farklılıklarının Nedenleri ve Sonuçları Nelerdir?

Gece ve gündüz arasındaki sıcaklık farkları nedeniyle çeşitli hava olayları meydana gelir ve canlıların hayatı da etkilenmektedir.

Günlük sıcaklık farkları nedeniyle hava olayları genelde hal değişimine uğrayan suyun özellikleriyle meydana gelmektedir.

Günlük sıcaklık farklılıkları nedenleri, dünyanın kendi etrafında dönüşü, gece ve gündüzün oluşması, basınç ve nem oranlarının farklılaşması sayılabilir.

Günlük sıcaklık farklılıklarının sonuçları sonucunda çeşitli hava olayları meydana gelmektedir. Bu hava olayları sonucunda yağmurlar yağmakta, canlıı hayatı da sürmektedir.

Sıcaklık farklarının oluşmasıyla dünya üzerinde çeşitli fiziksel olaylar gerçekleşmektedir. Dolayısıyla dünya üzerindeki toprak özellikleri ve yeryüzü şekilleri de bu durumdan etkilenmektedir.


Bu konuya da bakabilirsiniz:

Sıcaklık Değişimine Etki Eden Faktörler Nelerdir?

close button