Kutup Ekosistemi Nedir? Kutup Ekosisteminin Özellikleri Nelerdir?

Kutup Ekosistemi Nedir? Kutup Ekosisteminin Özellikleri Nelerdir?

Kutup Ekosistemi Nedir?

Kutup Ekosistemi ya da Kutup İklimi, Dünya’nın sürekli kar ve buzla kaplı olan kutup alanlarında görülen iklim tipidir. Kutup iklimi; kuzey kutbu civarlarında, Grönland Adası’nın iç bölümünde kalan kısımlarında ve Antarktika’da görülmektedir.

Kutup ekosisteminde ortalama sıcaklık değerleri tüm yıl oyunca sıfır derecenin altında olur. Genellikle sıcaklıklar -30 ile -40 derece arasında değişir hatta -40 derecenin altına bile düşmektedir. Bu alanlardaki sıcaklık farkı ise 30 derece civarlarındadır. Kutup bölgelerinde güneşlenme süreleri fazla olmasına rağmen sıcaklık değerleri çok fazla yükselmemektedir bunun nedeni ise güneş ışınlarının geliş açılarının bu alanlara eğik açılarla gelmesidir. Ancak günümüzde küresel ısınmanın neden olduğu zararlar, kutup bölgelerinde de sıcaklığın artmasına ve o bölgede yaşayan canlıların oluşturduğu ekosisteme zarar vermektedir.


Kutup Ekosisteminin Özellikleri Nelerdir?

Kutup ikliminin görüldüğü yerlerde kutup ekosistemine rastlanmaktadır. Kutup iklim,, kutup ve kutba yakın bölgelerde görülmektedir. Bitki örtüsü bulunmamaktadır. Her yer buzullarla kaplıdır. Sıcaklık farkları oldukça yüksektir. Günlük sıcaklık değerleri sürekli olarak sıfırın altındadır. Yağışlar kar, dolu ve tipi olarak gerçekleşmektedir.

Kutup ekosisteminde yaşayan canlılar oldukça zor şartlara ve soğuk şartlara adapte olmuşlardır. Kutup ekosisteminde yaşayan canlılar; Kutup ayıları, foklar, balinalar ve bazı bitki türleridir.

Kutup ekosisteminin temel özellikleri arasında bölgenin buzullarla kaplı olması, soğuk su kaynaklarının fazla olması, birikintilerin oluşturduğu çeşitli göller, kutup ayıları, bazı kuşlar, foklar, bazı dayanıklı çayır bitkileri yer almaktadır.

Kutup ekosisteminin kendine özgü iklim özellikleri, yeryüzü şekilleri, coğrafyası, rüzgar yönleri, doğal engebeleri ve bariyerleri vardır. Sıcaklığın uygun olmaması nedeniyle sınırlı bir ekosistem olarak bilinmektedir.

Buzullarla kaplı alanlarda ve kutuplara yakın bölgelerde daha çok soğuk iklimlerde görülen kutup ekosistemi dağılımı ekolojik olarak da canlı türlerinin oldukça az olduğu bir ekosistem olarak bilinmektedir. Kutup Ekosistemi; Dünya genelinde kuzey yarım kürenin kuzeyinde ve kutup bölgelerinde, güney yarım kürenin ise güneyinde kutup bölgelerinde görülmektedir.

Bir Ekosistemi oluşturan etkenler, iklim, yeryüzü şekilleri,bitki örtüsü, doğal bariyerler, rüzgarlar ve sıcaklıktır. Kutup bölgelerinde ise bu etkenler oldukça sınırlı bir şekilde gerçekleştiğinden canlılık faaliyetleri de sınırlıdır.

kutup Ekosistemi Nedir,Kutup Ekosisteminin Özellikleri

 

close button