TrackPoint Nedir?

TrackPoint Nedir?

Trackpoint veya bilinen diğer adıyla Pointing Stick, ilk defa IBM tarafından geliştirilen ve notebook bilgisayarlar içerisinde kullanılan bir teknolojidir. Trackpoint yardımıyla kullanıcılar ellerini klavyeden çekmelerine gerek kalmaksızın bu teknoloji yardımıyla fare imlecini hareket ettirebilirler.

TrackPoint Nedir

Trackpoint Keyboard Nedir?

İlk defa IBM tarafından kullanıma sunulan Trackpoint 1992 yılında kullanılmaya başlanmıştır. Touchpad’in alternatifi olarak adlandırabileceğimiz bu teknolojik alet dış görünüşü açısından kurşun kalemlerin üzerinde yer alan silgi kısmına benzemekte ve çoğunlukla klavye üzerine kırmızı renk ile yerleştirilmektedir.

G,H ve B tuşlarının arasında yer verilen Trackpoint yardımıyla kullanıcılar kolayca fareyi hareket ettirebiliyor ve böylece fare hareketi yapmak için elini klavyeden çekip fareye uzanma zorunluluğundan da kurtuluyor. Her ne kadar bu küçük bir hareket gibi görünse de işi sürekli bilgisayarda metinler yazmak olan kişiler için fareye uzanmak için harcanan vakit ve efor kaybı gerçekten önemli bir değerdir.

Trackpoint sayesinde bilgisayar kullanıcılarının hem fare kullanmasına gerek kalmıyor hem de klavyeden ellerini ayırmalarına gerek kalmaksızın fareyi kontrol edebiliyorlar. Trackpoint ilk çıkış aşamasında oldukça kaliteli ve geçerli bir teknoloji olarak kabul görmüş olsa da kullanımının daha kolay kabul edilmesi nedeniyle TouchPad’ler zaman içerisinde Trackpoint’lerin yerini almayı başarmıştır.


Trackpoint Mouse Nedir?

Tanımda değindiğimiz ve Trackpoint Keyboard kısmında açıkladığımız ürünün bir başka ismi de Trackpoint Mouse’dur. Çünkü Trackpoint esasen klavye üzerinde yer alıyor olmasına karşın bir farenin işlevlerine sahiptir ve kullanıcılarını fare kullanma derdinden kurtarıp zaman kazandıran bir teknolojidir.

close button