Beyaz Gemi Cengiz Aytmatov Kitabı Özeti, Konusu, Karakterleri, Ana Fikri

Cengiz Aytmatov’un yazmış olduğu Beyaz Gemi kitabının özeti, konusu, karakterleri ve ana fikrini bu yazımızda bulabilirsiniz.

Beyaz Gemi – Cengiz Aytmatov Hakkında Bilgiler

Kitabın adı: Beyaz Gemi

Kitabın yazarı: Cengiz Aytmatov

Kitabın Sayfa Sayısı: 168

Kitabın Ana Fikri: İnsanları güçsüz ya da hoşgörülü oldukları için ezmeye çalışmamalı ve küçük çıkarlar uğrunda doğaya zarar vermemeliyiz.


Kitabın Konusu:

Cengiz Aytmatov’un yazdığı bu romanda, San-Taş Vadisi’nde etrafında sadece bir kaç insanla yaşamak zorunda kalan, bunun yanında dedesinden başka seveni olmayan, gerçek hayatında da mutsuz olan ancak hayal dünyasında mutlu olmaya çalışan bir çocuğun psikolojisini konu olarak anlatmaktadır.

Kitabın Özeti:

Çocuk, yedi yaşlarında Isık – Göl kıyısında dedesi, ninesi, teyzesi ve eniştesi ile yaşamak zorunda olan anne ve babasını kaybetmiş biridir. Çocuk, Mümin Dede ile birlikte hayata tutunmaya çalışmaktadır. Mümin Dede’nin damadı Orozkul bir partide siyasi kariyeri olan biridir. Karısı Berkey, çocuğun teyzesidir.

Berkey, yıllardır çocuğu olmayan kısır bir kadındır. Orozkul bunun hıncını Berkey’in ailesinden Mümin Dede ve nineden çıkarmaktadır. Çok gaddar ve kötü biri olmuştur. Çocuğa ve aileye de kötü davranmaktadır.

Çocuk, göl kenarına gelerek her gün derin hayallere dalmaktadır. Bir dürbünle gölü seyretmekte ve kurduğu hayalleri bazen de gerçekle karıştırmaktadır. Gölde beyaz bir gemi olduğunu ve babasının bu gemide çalıştığını ve bir gün geleceğini hayal etmektedir. Bazen de yüzerek o gemiye gitmeyi hayal eder.

Mümin Dede, çocuğa her gün masallar anlatır ve onu hayata bağlar. Çocuk bu masalların birçoğuna inanmaktadır. Bu masallardan biri de Boynuzlu Maral Destanı’dır. Mümin Dede bir gün çocuğa, ormana maralların geldiğinden haber verir. Çocuk buna inanamaz. Fakat hastadır ve dışarı da çıkamaz.

Mümin Dede tüfeği alır ve bir tanesini vurur. Herkes et paylaşır. Çocuk maralın öldüğüne inanamaz. Hayalleri yıkılır. Bunu babasına anlatma gereği duyar. Onun yanında olmak ister. Babasına gitmek için, göle atlar ve kendini suya bırakır.

Beyaz Gemi Kahramanları:

Çocuk: Altı yedi yaşlarında yetim ve öksüz bir çocuktur.

Mümin Dede: Çocuğun dedesidir.

Orozkul: Mümin Dede’nin damadıdır.

Berkey: Orozkul’un karısı, çocuğun teyzesi, Mümin Dede’nin kızıdır.

SEYDAHMET: Uzun boylu, çirkin biridir. Tembel biridir. Orozkul’un ve dedenin yanında çalışmaktadır. Bir karısı ve bir kızı vardır.

GÜLCEMAL: Seydahmet’in karısıdır. Günlerini genelde çocuğun ninesine ve Bekey’e yardım etmekle ve kızına bakmakla geçirir.

KULUBEG: Genç, yakışıklı ve güçlü bir şofördür. Mümin dede ve çocuk gibi boynuzlu maral ananın soyundan geldiğine inanmaktadır.

KOKETAY: Orozkul’un arkadaşıdır. İri yapılı, esmer tenli bir adamdır.

Beyaz Gemi - Cengiz Aytmatov
close button