Nitelikli insan ne demektir? Nitelikli insanın özellikleri nelerdir?

Nitelikli insan ne demektir? Nitelikli insanın özellikleri nelerdir? Nitelikli insan gücünün ülke ekonomisine katkıları neler olabilir?

Nitelikli insan ne demektir?

Nitelikli insandediğimizde aklımıza ilk gelecek olan başarılı bir insan olmalıdır. İyi eğitim almış, yeteneği ve isteği doğrultusunda becerili olan insanlara nitelikli insan denir. Sahip oldukları çeşitli özellikler onları tanımlamaktadır. Kavram olarak oldukça gelişmiş olup kendisinin varlığının bilincinde olup, toplum için güzel işler yaparak katkıda bulunan kişilerden oluşmaktadır.


Nitelikli insanın özellikleri nelerdir?

Nitelikli insan özellikleri:

  • Yapması gereken işi en iyi şekilde yapar.
  • Tasarruflu insandır. Enerjiyi, malzemeyi ve zamanı en iyi ve verimli şekilde kullanır.
  • Yaptığı işi severek yapar ve yaptığı işte başarılıdır.
  • Ülkesini önemser, ülke ekonomisi için çalışır ve üleke ekonomisine katkı sağlar.
  • Hep daha verimli ve daha üretken olmak için araştırmalar yapar.
  • Yenilik ve gelişmeleri takip eder. Gelişmleri işine uygular.

Nitelikli insan gücünün ülke ekonomisine katkıları:

Ülke ekonomisinde önemli konuma sahiplerdir. Yaptıkları işler sayesinde sayılı kişiler arasında gösterilerek ülke genelinde ekonomik, siyasi alanlarda gelişmesini ve yükselmesini sağlar. Nitelikli insanlar ülkelerin sahip olabileceği önemli değerlerden olmaktadır.

Beyin göçünün olması ülkenin bilim alanında gelişmesini olumsuz etkilemektedir. Kendi ülkesinde görmedikleri değeri başka ülkelerde aramaya çıkarak kendilerini oralarda değerlendirirler. Nitelikli insan eğitimli olduğundan dolayı ülkesine hizmet ederek bir çok alanda kalkınmasını sağlayabilir. Düşünen ve üretici olan insan olmasından ülke ekonomisindeki yeri önemlidir.

Nitelikli insanlar yaptıkları ile toplumu yönlendirerek onların kontrolünü sağlayabilirler. Örneğin Atatürk, İsme İnönü, Erdoğan, Barış Manço gibi isimler nitelikli insan olup düşünceleri ile ülkelerine hizmet ederek ekonomik anlamda değer kazandırmışlardır.

nitelikli insan, nitelikli insan özellikleri
close button