Gürültü Kirliliği (Ses Kirliliği) nedir?

Gürültü Kirliliği (Ses Kirliliği) Nedir?

Gürültü Kirliliği, diğer adıyla Ses Kirliliği insanlar ve canlıların hayatını olumsuz etkileyen, hoşa gitmeyen seslere Gürültü kirliliği (Ses Kirliliği) denir.

Gürültü Kirliliğinin en yaygın nedenlerinden biri, özellikle motorlu araçların neden olduğu gürültü kirliliğidir.

Gürültü, istenmeyen bir durum olduğu ve insanları olumsuz yönde etkilediği için günümüzde bir kirlilik olarak kabul görmekte ve Gürültü kirliliği olarak adlandırılmaktadır.

Gürültü Kirliliği, günümüzde özellikle insanlar üzerinde olumsuz fizyolojik ve psikolojik etkiler yaratan, arzu edilmeyen sesler olarak tanımlanmaktadır.

Gürültü, istenmeyen seslerin yarattığı akustik bir olgudur.

gürültü kirliliği ses kirliliği

Gürültü Kirliliğinin (Ses Kirliliğinin) zararları nelerdir?

Gürültü kirliliğinin zararları:

1- Fiziksel Etkileri: İnsanlar üzerinde geçici veya sürekli işitme bozukluklarına neden olabilir.

2- Fizyolojik Etkileri: İnsanlar üzerinde kan basıncının artması, çeşitli dolaşım bozuklukları, solunumda hızlanma, kalp atışlarında yavaşlama, ani refleks gibi çeşitli fizyolojik etkilere neden olabilir.

3- Psikolojik Etkileri: İnsanların Davranışlarında bozukluklar, aşırı sinirlilik ve stres gibi olumsuz etkiler yapabilir.

4- Performans Etkileri: İnsanları iş veriminin düşmesi, konsantrasyon bozukluğu, hareketlerin yavaşlaması gibi performansa dayalı işlerde olumsuz etki yaratabilir.


Gürültü kirliliğini (Ses Kirliliğini) önlemek için ne yapılabilir?

Gürültü kirliliğini önlemek için şunları yapabiliriz:

  • Çevremizdeki insanları rahatsız edecek gereksiz gürültülerden kaçınılmalıdır.
  • İşyerlerindeki veya gürültülü mekanlardaki gürültünün dışarı çıkmasını önleyecek ses yalıtımlarının yapılması gerekir.
  • Motorlu taşıt kullanan insanların gereksiz korna çalmalarının önlenmesi için eğitimler verilebilir..
  • Hava alanlarının, gürültüye neden olan çeşitli endüstri ve sanayi bölgelerinin yerleşim yerlerinden uzak yerlerde kurulması sağlabilir.
  • Radyo, televizyon ve müzik aletlerinin evlerde seslerinin yükseltilmemesi ve çevreye rahatsızlık vermemesi gerekmektedir.

Gürültü kirliliğini (ses kirliliğini) azaltmak için alınabilecek önlemler uygulandığı takdirde insan yaşamı daha rahat bir hale gelebilir.

close button