Uçan sınıf Eric Kastner kitabı özeti, Uçan Sınıf kitabı konusu, ana fikri ve karekterleri

Uçan Sınıf – Erich Kastner

Uçan Sınıf Kitabı Hakkında Bilgiler:

Kitabın adı: Uçan Sınıf
Orijinal adı: Das fliegende Klassenzimmer
Kitabın yazarı: Erich Kastner
Uçan Sınıf Olayın geçtiği yer:Johann Sigismund yatılı lise
Uçan Sınıf Zamanı: Yılbaşına az bir zaman kala

Uçan Sınıf Kitabı Ana fikri: Çocuklar arasındaki dayanışmanın, sıkı bir arkadaşlığın gücüyle yaşamın zorluklarını alt etmenin güzel bir örneğini vermektedir.

Uçan Sınıf Kitabı Konusu:

Uçan sınıf kitabında birbirindenyaramaz, aynı zamanda akıllı ve cesur birkaç arkadaşın yaşadıklarından yola çıkarak dostluk, arkadaşlık ve kitaptaki çocukların ruh hallerini anlatıyor bizlere. Kitabın adının Uçan Sınıf olmasının bir nedebi var. Çocukların hazırladıkları tiyatro oyununda, coğrafya derslerinin doğada işlenmesi konusunu işleyen ve eğitimi ve eğitim sistemini eleştiren oyundan esinlenilmiştir. Oyunda öğrenciler yaptıkları dekorlarla ve hayal güçleriyle uçarak, kutuplara gidip orada ders işliyor, sonra bir yanar dağın zirvesine uçuyorlar.

Uçan Sınıf kitabının kahramanları edebiyat hastası Johnny Trotz, okula başladığından beri sürekli birinci olan Martin Thaler, karnı her zaman aç ve diğerlerine göre çok kalıplı ve iri olan Matthias Selbmann ve ufak tefek bir çocuk olan Uli von Simmern’dir.

Bu öğrenciler Johann Sigismund Yatılı Okulu’nda okumaktadırlar. Öğrenciler bir gün Noel için bir tiyatro oyunu hazırlamaya karar verirler. Bu arada Noel de yaklaşmaktadır. Ancak rakip okul bir öğretmenin öğrencisini kaçırır. Ayrıca güzel yazı notları da kaçırılmıştır. Bu sebeple rakip okulla savaşmayı düşünürler.


Uçan Sınıf Kitabı Karakterler:

Jonathan Trotz veya Johnny: Uçan Sınıf oyununun yazarıdır. Babası tarafından küçük yaşta terk etmiş, öldüklerini bildiği halde sırf çocuğundan kurtulmak için onu Almanya’ya, dedesinin ve babaannesinin yanına yollamıştır. Bir gemi kaptanı onu evlatlık edinmiştir.

Martin Thaler: Okulun en akıllı çocuğudur, ama çok fakirdir. Çok sosyaldir. Hep arkadaşlarıyla takılır, haksızlığa hiç dayanamaz.

Matz: Akıllı değildir ama çok güçlü ve oburdur. Habire kurabiye yiyip durur. Büyüyünce boksör olmak istemektedir. Odası boksörlerin resimleriyle doludur.

Uli: Sarışın, küçük ve zengindir. Herkes onun korkak olduğunu düşünür. O da cesur olduğunu kanıtlamak için eline bir şemsiye alır ve yüksekten atlar. Bacağı kırılır. Bundan sonra kimse ona korkak demez.

Dr. Johann Bökh veya Justus: Öğretmendir. Bu okulda okumuştur. Çocukları çok sever ve çok anlayışlıdır.

Prof. Kreuzkamm: Şaka yapar, ama gülmez. Görmezden gelen bir insandır.
Okul Müdürü Grünkern: Fazla bir bilgi verilmiyor.

Dr. Robert Uthofft veya Sigara İçmez: Gerçek adı ‘Robert Uthofft’tur. Kendisi doktordur, ancak eşinin ölmesinden sonra mesleğini bırakıp bir müzikholde piyano çalıp şarkı söylemeye başlamıştır. Çocuklarla yakın arkadaştır. Çocuklar ona Sigara İçmez adını takmışlardır. Kendisi adının aksine sigara içmektedir. Bu adı içinde yaşadığı vagonda bulunan “Sigara İçilmez” yazısından almıştır. Kitabın sonlarına doğru çocuklar onu Justus’la tanıştırır. İkisi de okuldan çok yakın arkadaş çıkarlar ve Sigara İçmez okulun doktoru olur.

Egerland: Rakip okulun yaramaz çetesinin lideridir. Çetesi tarafından liderlikten atılır.
Sebastian
Matthias
Güzel Tedor


Uçan Sınıf Kitap Özeti:

Kitabın kahramanları edebiyat hastası Johnny Trotz, okulda başarılı bir öğrenci olan Martin Thaler, karnı her zaman aç ve tombul Matthias Selbmann ile ufak tefek bir çocuk olan Uli von Simmern’dir. Bu öğrenciler Johann Sigismund Yatılı Okulu’nda eğitim görmektedirler. Bir gün Noel için bir tiyatro oyunu hazırlamaya karar verirler. Ancak rakip okul bir öğretmenin öğrencisini kaçırır. Ayrıca güzel yazı notları da kaçırılmıştır. Bu nedenle rakip okulla savaşmayı düşünürler.

Hikayenin baş kahramanı Elçi Sebastian, rakip okulun elebaşının evine gider. Arkadaşlarının serbest bırakılması ve defterlerinin geri verilmesi ister.Fakat kabul edilmez. Tam kavga başlayacağı sırada “Sigara İçmez” ortaya çıkar ve böylece kavga ederlerse polisin ve okul idarelerinin her şeyden haberdar olacağını ve başlarının belaya gireceğini söyler. Kavga yerine onlara bir öneride bulunur. Her okuldan birer kişinin yumrukla düello etmesi, yenilenin yenenin şartlarına uyması önerisini sunar. İki taraf da bunu kabul eder.

Karşı tarafın kavgacısı Wawerka, diğer tarafınki ise Matthias olur. Kısa bir kavgadan sonra, Matthias rakibini yener. Ama karşı tarafın öğrencileri sözlerinde durmazlar. Yeniden savaş düzeni alınır. Kar topu stokları arttırılır ve Herkes Hücum! emrini bekler.. Birden bire kartopu yağmuru başlar.

Bu arada Martin, Johnny ve Sebastian rehineyi kurtarmanın peşindeler. Rakip okulun ele başısının apartmanlarının kö*mürlüğünde, başında iki nöbetçi olan arkadaşlarını kurtarırlar. Fakat defterler yanıp, kül olmuştur. İki nöbetçiyi bağlayıp, hızla savaş alanına dönerler. Savaş alanına döndükten sonra arkadan saldırarak savaşı kazanırlar. Ama defterler kül olmuştur.


Uçan Sınıf Erich Kastner
close button