Karikatür nedir? Karikatür özellikleri nelerdir?

Karikatür nedir? Karikatür özellikleri nelerdir? Karikatür çeşitleri nelerdir? Karikatür ve resim arasında nasıl bir ilişki vardır?

Karikatür Nedir?

Karikatür, bir insanın, yaşanmış herhangi bir olayın veya bir düşüncenin mizahi ya da eleştirisel olarak ve birazda abartılarak çizilmesiyle gerçekleştirilen bir sanat ve resim çeşididir. Karikatür sanatçılarına “karikatürist” adı verilir. 

Karikatür kelimesi genellikle bir canlandırmaya veya eğlenceli bir çizime atıfta bulunurken, sanatın tarihsel bağlamında, açık havada, yağlı boyada veya goblen için tam ölçekli bir hazırlık çizimine de işaret edebilir. Bugün kullandığımız kelime, sadece büyük bir kağıt veya kart anlamına gelen İtalyan kartonundan geliyor(Cartoon=Karikatür (ingilizcesi)). 

Onun içinde Waterloo Cartoon , Daniel Maclise RA Rönesans döneminde karikatür çiziyordu. Günümüzde sanatçılar tarafından halen kullanılmakta olan bir yöntem olan “Karmakarışık” (Squaring up) adı verilen teknil Mısırlılar tarafından en az 5.000 yıl önce geliştirilmiştir. (What is a cartoon? (Karikatür Nedir?) Adlı Makale için tıklayın)


Karikatür Özellikleri Nelerdir?

Karikatürün özellikleri:

 • Karikatür sanatı el veya bilgisayar ortamında çizim ile yapılmaktadır.
 • Karikatürün konusu bir insan, bir olay veya bir düşünce olur.
 • Karikatür kolayca anlaşılabilir olmalıdır.
 • Karikatürde dikkat çekmek için abartı yapılabilir.
 • Karikatürde hakarete varacak ifadeler onun bir sanat olmasının önüne geçebilir.
 • Karikatür insanları eğlendirirken, aynı zamanda da düşündürür.
 • Karikatürlerde yazıdan çok resim ön plana çıkarılmalı ve yazılara olabildiğince az yer verilmelidir.
 • Karikatür sanatçısının Olayın ayrıntılarına çok fazla girmeksizin kısa, düşündürücü ve özlü bir fikri vardır.

Karikatür çeşitleri nelerdir?

Karikatür çeşitleri, 4’ayrılır. Bunlar:

 • Siyasi karikatür
 • Mizahi karikatür
 • Komedi karikatür
 • Bilgi içerikli karikatür

Siyasi karikatür: Siyasi bir düşünceyi, ideolojiyi veya siyasetçilerle ilgili düşüncelerin yada yanlışların eğlenceli ve düşündürücü şekilde çizilmesidir.

Mizahi karikatür: Düşüncelerin, görülen veya duyulan şeylerin mizahi bir şekilde anlatılmasıdır. Tam olarak eğlence için çizilmez. Düşündürücü özelliği vardır.

Komedi karikatür: Tamamen insanları eğlendirmek ve güldürmek için hazırlanan karikatürlerdir. Konusu her şey olabilir.

Bilgi içerikli karikatür: Bu karikatürlerde amaç bilgi vermektir. Bilgi verilmek istenen konu resmedilerek anlatılır.


Karikatür ve Resim Arasında Nasıl Bir İlişki Vardır?

Karikatür ve Resim Arasındaki İlişki, karikatür resmin alt dalıdır. Yani karikatür bir nevi resim sanatıdır. Karikatür sanatında genelde siyah beyaz renkler ve abartılı ve resmi komik göstericek çizgiler,şekiller kullanılır.

Karikatürün amacı nedir?

Karikatürün amacı; yaşan olaylara eleştirel bir gözle bakarak ters giden, yanlış olan şeyleri tartışmaya açmaktır. Fakat bunu yaparken eğlenceli, komik bir yapı kullanılır. 

Böylece karikatür hem hayattaki yanlışlıklara, tersliklere dikkat çekiyor hem de kullandığı abartılı dil ve görsellerle mizahı içinde barındırıyor.

Karikatür nedir
close button