Kopernik Kimdir? Kopernik neyi bulmuştur?

Kopernik Kimdir? Kopernik kimdir neyi bulmuştur? Kopernik astronomiye katkıları nelerdir?

Kopernik, modern astronomi biliminin kurucusu olarak bilinen bir bilim insanıdır. Kopernik’in Polonyalı bir bilim insanı olduğu bilinmektedir. 1473 yılında Polonya’da Torun’da doğmuştur. 15. ve 16. yüzyıl dünyasının bilim anlayışının değişmesinde firkirleriyle etkili olmuştur. Kopernik’in Babası Krakov’lu bir tüccardır ve annesi de o zamanlar varlıklı bir ailenin kızıydı.

Kopernik orjinal adı: Nicolaus Copernicus (Mikolaj Kopernik)

Kopernik, boş vakitlerinde astronomi, fizik, matematik gibi pozitif bilimler alanında çeşitli çalışmalar ve araştırmalar yapmıştır. Kopernik, Gençlik yıllarında sorgulayan ve araştıran bir kişiliğe sahipti. Bu araştırmacı kişiliği onun Gittiği ve dolaştığı diğer dünya ülkelerinde araştırmalar yapmıştır.

Kopernik, dini değerlere sahip olmasının yanında din konusunda da yetkili ve etkili bir kişiydi. Bu özelliğinin yanında bilime de ilgili olması çağ açan ve devrim niteliğinde düşüncelerinin ispatlanması yoluyla birçok şeyin değişmesini ve sağlamasını mümkün kılmıştır.

Kopernik neyi bulmuştur; Kopernik, dünyanın ve diğer gezegenlerin güneş etrafında döndüğünü ispatlamıştır.

Kopernik, özellikle astronomi ve fizik alanlarında devrim niteliğinde sayılabilecek çalışmalar yapmıştır. Bu çalışmaları modern bilimin de temelini oluşturmaktadır. Modern astronomi ve fizik biliminin kurulmasında Kopernik kurucu olarak kabul edilir. Uzun yıllar bu alanlarda çalışmalar yaparak Avrupa’nın bilime olan anlayışını değiştirmiştir.

Kopernik, 1543 yılında yetmiş (70) yaşında ölmüştür. Kopernikin Eserleri ve çalışmaları günümüze kadar kaynak olarak korunmuş ve bilim tarihinde önemli bir yere sahip olarak gelecek nesillere ve dünya bilim insanlarının dağarcığına aktarılmıştır. Kopernik, galaksiler, yıldızlar, gezegenler ve uydular üzerinde çok uzun araştırmalar yaparak geleceğe yani bizlere çok değerli bilgiler bırakmışlardır.

Kopernik sözleri:

Matematik matematikçiler için yazılır. – Kopernik

kopernik, Kopernik Kimdir, Kopernik neyi bulmuştur, Kopernik astronomiye katkıları nelerdir
close button